„Dead Roe” to trzeci singiel z nadchodzącego albumu P.Unity „No Codes”, który ujrzy światło dzienne 6 września 2023 roku. Zespół po raz pierwszy tak pełnie uchwycił w nagraniu swój taneczny potencjał, z którego znany jest w wydaniu koncertowym. Utwór powstał w trakcie prac nad materiałem trwających nieprzerwanie przez 4 lata od wydania debiutanckiego „Pulp”.

Jak w przypadku większości materiału, za kompozycję odpowiedzialni są Maciej Sondij (gitara) i Miłosz Oleniecki (klawisze), za tekst Jędrzej Dudek (wokal). Utwór został zarejestrowany w studio Miłosza i domach członków zespołu oraz w Cafe Ole pod okiem Huberta Woźniakowskiego.

Chcieliśmy przy tej płycie uniknąć formalnej sytuacji studyjnej, gdzie nagrywa się na godziny, z realizatorem, który jest „w pracy”, z poczuciem, że coś „trzeba” i musi być to zrobione szybko i „profesjonalnie”. P.Unity zawsze najlepiej działało w sytuacjach koncertowych, żywych, nieformalnych i takie warunki chcieliśmy sobie stworzyć podczas nagrywaniamówi wokalista zespołu, Jędrzej Dudek.

Za miks i master całości odpowiedzialny jest Michał Kupicz, album ukaże się na winylu i w wersji cyfrowej nakładem U Know Me Records.


Prawdopodobnie jedyny w Polsce projekt tak konsekwentnie kultywujący soulowe i funkowe tradycje, w formie charakterystycznej dla obu gatunków – na żywo, w dziesięcioosobowym składzie, bez komputerów. P.Unity wyrosło z garażowych projektów Macieja Sondija i Jędrzeja Dudka, z czasem powiększając swoją liczebność i możliwości brzmieniowe. Warszawska grupa stała się punktem muzycznej wymiany muzyków realizujących własne projekty na scenie alternatywnej (m.in. beluga stone, Saturn Jazz Band, Sara – Her Music) i współpracujących z mainstreamem (m.in. Brodka, Rosalie, WaluśKraksaKryzys, Skalpel, Otsochodzi). Pozostając pod potężnym wpływem dorobkuGeorge’a Clintona iParliament/Funkadelic, P.Unity łączy inspiracje neo-soulem spod znaku D’Angelo, nowym i starym rapem, soft-psychodelicznym brzmieniem Connana Mockasina czy Nicka Hakima, jednocześnie nie ukrywając jazzowego wykształcenia dużej części składu. Zespół przez kilkanaście lat swojej działalności współpracował z Michałem UrbaniakiemHadesem i Kubą Knapem, grając po drodze w klubach i na największych festiwalach w kraju od Openera i OFFa, po Pol’and’ Rock i Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.

P.Unity związane było początkowo z oficyną Astrophone (Julian Uhu, Krenz, Phatrax, TONFA), gdzie ukazała się pierwsza EPka zespołu “Mango”. Pod koniec 2018 roku zespół wydał pierwszy album “Pulp”, nakładem U Know Me Records, który promowały single “Milk” i “FUNKJEST” z gościnnym udziałem Kuby Knapa. Płyta otrzymała nominację do Fryderyka. P.Unity pojawiło się też na rocznicowej składance tego drugiego z singlem “Epikantus”, który powstał we współpracy z Hadesem. Zespół można też usłyszeć na płycie Michała Urbaniaka “Beats & Pieces”, w utworach “Wasabi Vibe” i “P.Lex”, które grupa stworzyła na bazie dwóch klasycznych nagrań jazzmana.