Potwierdzono, że Emeli Sandé wyda swój piąty album studyjny „How Were We To Know” 17 listopada 2023 roku nakładem Chrysalis Records. Album rozpoczyna się nowym singlem „There For You”, który jest już dostępny. Na początku tego tygodnia „There For You” miało swoją pierwszą premierę w programie Zoe Ball w Radio 2.


„How Were We To Know” bada intymne spotkania z miłością we wszystkich jej postaciach, a także ryzyko, jakie wiąże się z jej uprawianiem. Bogate spektrum emocji, które można utożsamić, obejmuje złamane serce, smutek i radość, a także rozmyślania o żałobie po związku, który rozpadł się aż do błogiego, upojnego przypływu miłości, która dopiero zaczyna kwitnąć.

„Kiedy zostaniesz zraniony, bardzo trudno jest ponownie pozbierać się i pozwolić sobie na bezbronność. Myślę więc, że te piosenki eksplorują odwagę miłości i kochania innych, ale także siebie”mówi Sandé o nowym wydawnictwie. „Te piosenki były fragmentami układanki, które musiałam ułożyć w całość i teraz czuję, że jest to właściwy moment, aby się nimi podzielić. To opowieści beznadziejnego romantyka. Jestem bardzo romantyczna i czasami wpadam przez to w kłopoty!”.

Emeli twierdzi, że utwór, napisany wspólnie z menadżerem muzycznym i scenarzystą Danielem Caruaną, a wyprodukowany przez Daniela McKenziego, „połączył się tak naturalnie”. Dodaje: „„There For You” opowiada o tym, że zawsze będę kochać ludzi, z którymi byłam. Nawet jeśli będę na nich wkurzona przez kilka lat, zawsze będę się o nie troszczyć, zawsze będę chciała wiedzieć, że u nich wszystko w porządku. Ponieważ kiedy już raz zaangażujesz się w tę miłość, ona tak po prostu nie zniknie”.

Intymność albumu została jeszcze bardziej ujawniona, gdy Emeli Sandé zwróciła się do zaufanych współpracowników, w tym Maca i Phila oraz Jonny’ego Cofferów, którzy wnieśli kluczowy wkład w jej drugi album, “Long Live The Angels”, oraz Ollie’go Greena (który pracował nad zeszłorocznym albumem “Let’s Say For Instance”, który zawierał hit „Brighter Days”.

Potwierdzono, że 11 listopada Emeli Sandé wystąpi w Royal Festival Hall w ramach tegorocznego EFG Jazz Festival London.