Tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu jest basista Damian Kostka. Nagroda jest częścią imprezy Era Jazzu oraz prezentacją utalentowanych muzyków poznańskiego środowiska jazzowego. Zainicjowane w 2015 roku Nagrody Ery Jazzu uhonorowały młodych – a dzisiaj znanych i poważanych – poznańskich muzyków. Laureatami zostali: kwartet Kuby Skowrońskiego i Adama Zagórskiego (2015), gitarzysta Dawid Kostka (2016), kompozytor Piotr Scholz (2017), harmonijkarz Kacper Smoliński (2019) oraz saksofonista Dawid Tokłowicz (2022). Statuetka Nagrody Ery Jazzu, której autorem jest wrocławska artystka Marta Szmyd, jest prestiżowym wyróżnieniem, które plasuje nie tylko młodego muzyka w elicie polskiego jazzu, ale jest także pretekstem do realizowanych – pod auspicjami Ery Jazzu – niepowtarzalnych Poznań Jazz Projects. Laureaci Nagrody pojawiali się w specjalnie dla nich przygotowanych projektach muzycznych Ery Jazzu: gitarzysta Dawid Kostka grał wraz z Reginą Carter i Chico Freemanem, Piotr Scholz z Stanley’em Jordanem i Jean-Luc Ponty’m, Kacper Smoliński z trio Espena Eriksena, Dawid Tokłowicz z trio Danilo Pereza, Damian Kostka w zespołach Sarah McKenzie, Vinxa i Chico Freemana i Poznań Jazz Philharmonic Orchestra. 


„Damian Kostka jest jednym z nielicznych polskich basistów, który budując swój, niezwykle subtelny świat jazzu, brawurowo odnajduje się w stylistyce jazzowej tradycji rekomenduje laureata tegorocznej Nagrody Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Bliski jest tradycji gry Rona Cartera i Dave’a Hollanda, ale równie wirtuozersko tworzy nowoczesne brzmienie nie wyzbywając się przy tym artystycznej charyzmy. Poprawność i precyzja dźwięków umiejscawia jego sztukę na najwyższym poziomie i jest zawsze gwarancją niekwestionowanego artyzmu. Jego nowy, autorski album „Rules For Being Human” to ważny dokument artystycznej kreacji basisty i kompozytora oraz znakomitej elokwencji muzyków. Poprawność i precyzja dźwięków umiejscawia jego sztukę na najwyższym poziomie i jest gwarancją niekwestionowanego artyzmu. To piękna wizytówka dzisiejszego, polskiego jazzu”.


W ramach Ery Jazzu Damian Kostka koncertował i nagrywał z saksofonistą Chico Freemanem, gitarzystą Stanley’em Jordanem, wokalistką Sarah McKenzie, wokalistą Vinx’em, skrzypkiem Jean-Luc Ponty’m. Grywał wraz z Leszkiem Możdżerem, Michaelem Rabinovitzem, Mike’m Sternen i zespołem Skalpel. Jest także muzykiem Weezdob Collective, PJP Orchestra, Trio Macieja Kądzieli, Acid Grove, Global Schwung Quintet oraz współtworzy trio Włodka Pawlika. Do nowego projektu kontrabasista pozyskał doskonałych muzyków: saksofonistę Kubę Marciniaka, pianistę Jacka Szwaja, trębacza Cypriana Baszyńskiego i perkusistę Mateusza Brzostowskiego. Premiera koncertowa albumu „Rules For Being Human” odbędzie się 5 listopada w poznańskiej Auli UAM. Podczas jubileuszowej gali „Era Jazzu – gramy już 25 lat” gwiazdą będzie także egzotyczna wokalistka Malia.