Sierpień w Manufakturze, jak co roku, upłynie pod znakiem najlepszych jazzowych brzmień. W niedzielę, 6 sierpnia, rozpocznie się 13. edycja kultowej serii koncertów Manu Summer Jazz Sundays. Tegoroczny cykl nosi nazwę “Dziewczyny Jazzu” – na scenie usłyszymy utalentowane wokalistki i instrumentalistki. To doskonała okazja, by przekonać się, że muzyka jazzowa wbrew obiegowej opinii – jest dla każdego. 

Manu Summer Jazz Sundays, Manufaktura, Mały Rynek Jazzowy
(między restauracjami: Starbucks, Whiskey In The Jar oraz pizzerią 105)

Manu Summer Jazz Sundays w Manufakturze to już tradycja – sierpniowy, letni klimat sprzyja relaksującej jazzowej muzyce. Impreza od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem łodzian, którzy uwielbiają spędzać ciepłe popołudnia przy dźwiękach saksofonu, skrzypiec czy fortepianu. W tym roku Mały Rynek Jazzowy przejmą utalentowane kobiety. Wystąpią: kwartet Małgorzaty Hutek, Agnieszka Hekiert, zespół O.N.E., czyli Monika Muc, Kamila Drabek, Patrycja Wybrańczyk i Kateryna Ziabliuk oraz Kasia Nova. Kobiety to przyszłość Jazzu. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, gdyż na scenie wystąpią znane nie tylko w Polsce, ale i całej Europie artystki. Nigdy do tej pory w ramach Manu Summer Jazz Sundays nie organizowaliśmy wydarzenia, które skupione będzie wokół kobiet – a teraz nadszedł ich czas mówi Tomasz Gołębiewski, organizator, Gołębiewski Impresariat.

W pierwszą niedzielę, sierpnia na scenie Manufaktury wystąpi kwartet Małgorzaty Hutek. Jej najnowszy projekt Wake Up Call to akustyczny jazz, który inspiracje czerpie prosto z ameryki. Słuchacze mogą liczyć na dużą dawkę improwizacji, którą trudno zamknąć w sztywnych ramach stylistycznych. – To niezwykle osobisty projekt. Komponując muzykę i pisząc teksty inspirowałam się współczesną psychologią, holistycznym spojrzeniem na człowieka – jego wrażliwość i emocjonalność mówi Małgorzata Hutek. Obok artystki na scenie wystąpią: Agnieszka Derlak (fortepian), Maciej Szczyciński (kontrabas) i Piotr Budniak (perkusja).

Następna niedziela (14.08) w ramach Manu Summer Jazz Sundays to występ artystki, o której legendarny amerykański artysta Bobby McFerrin mówi: „cała jest muzyką”. Mowa o Agnieszce Hekiert – wybitnej wokalistce oraz kompozytorce. Na swoim koncie ma koncerty we Francji, Włoszech, Chorwacji, Bułgarii, Niemczech i Austrii. W trakcie kariery miała także okazję współpracować z wieloma gwiazdami polskiej sceny – Marylą Rodowicz, Natalią Kukulską, Ryszardem Rynkowskim i Krzysztofem Ścierańskim. 

O.N.E. to grupa, która wystąpi na scenie Małego Rynku Jazzowego. Zespół tworzą: Monika Muc – saksofonistka i laureatka nagrody „Powiew Młodego Jazzu” na Krokus Jazz Festiwal w 2017 roku, Kamila Drabek – kontrabasistka i kompozytorka, która prowadzi też autorską formację Tercet Kamili Drabek, Patrycja Wybrańczyk – perkusistka, udzielająca się na scenach jazzowych i eksperymentalnych nie tylko w Polsce, ale także za granicą oraz Kateryna Ziabliuk – pianistka, wokalistka i kompozytorka, mająca na swoim koncie liczne występy w całej Europie. Połączenie tych utalentowanych jazzowych artystek z pewnością przyniesie słuchaczom niezapomniane doznania muzyczne.

Sierpniowy cykl koncertów zamknie Kasia Nova – to utalentowana wokalistka, która od lat z powodzeniem odnajduje się w muzyce popularnej, jednak jej największą inspiracją jest jazz. W 2023 roku ukaże się druga płyta Kasi pt. „Kochać”, która będzie wspomnieniem polskich piosenek rozrywkowych z lat 50-tych i 60-tych. Nie zabraknie także autorskich utworów artystki.

Harmonogram koncertów:


Wszystkie koncerty są otwarte, niebiletowane, ale liczba miejsc siedzących jest ograniczona. W razie deszczu – występy artystów zostaną przeniesione do hallu głównego nieczynnej w tym dniu galerii.