W grudniu Stormzy oficjalnie zdobył swój trzeci z rzędu album #1. „This Is What I Mean” zdobył spore uznanie krytyków. Teraz brytyjska gwiazda powraca z „Toxic Trait” we współpracy z Fredo. Produkcją zajął się Santan – brytyjski raper znany jako Dave, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Stormzy’ego.

Stormzy nie byłby sobą, gdyby premierze piosenki nie towarzyszył imponujący teledysk – dzieło brytyjskiego reżysera Femi Ladiego. Klip przedstawia wiele toksycznych sytuacji, skupia się na hazardzie, przemocy i gloryfikacji luksusowego stylu życia. W wielu momentach widzimy ukłon w stronę znaczących, historycznych momentów ostatnich lat, takich jak okładka magazynu „Esquire” Muhammeda Alego z 1968 roku czy wybitny obraz Kehinde Wileya „Statek głupców”. W połowie teledysku możemy zobaczyć scenę z sesji terapeutycznej Fredo (w roli terapeutki wystąpiła gwiazda brytyjskiej telewizji Alison Hammond). Mistrzowski teledysk kończy się sesją terapii grupowej, podczas której pojawiają się kolejni znani Brytyjczycy, tacy jak Ivorian Doll, Wretch 32 i Specs Gonzalez.

Reżyser teledysku komentuje:

– Po wysłuchaniu tekstu postanowiłem dobrze się przy tym bawić. Podobał mi się pomysł ożywienia renesansowego obrazu, a jednocześnie nadal czułem się osadzony w świecie Stormzy’ego. Wspaniale, że współpracowaliśmy razem przy wszystkich scenariuszach – mogliśmy zaprosić Fredo i Alison Hammond na ich własną sesję terapii! 

Teledysk powstał na początku roku w Londynie. W większości został nagrany szybką kamerą-robotem, którejego kamera może poruszać się w poziomie i w pionie z prędkością do 2 metrów na sekundę.