Przemierzając soczysty, big-bandowy swing, kiwające głową rytmy boom-bap i tęskne melodie, tak w skrócie można opisać najnowszą płytę Alfa Mista zatytułowaną “Variables”. Na swoim drugim wydawnictwie dla ANTI, Alfa osiąga najbardziej w pełni zrealizowane, jak dotąd najbardziej ekspresyjne dzieło muzyczne, łącząc swoje bystre ucho do zapętlania zapadających w pamięć, emocjonalnych linii fortepianu z intuicyjnymi rytmami i swobodną jazzową improwizacją.

Muzyczny nastrój rozciąga się od orkiestrowego brzmienia Duke’a Ellingtona otwierającego „Foreword” do rytmicznego dudnienia „Borderline”, w którym Alfa pluje wersami o walce między naszą naturą a wychowaniem, mrocznymi introspekcjami ciężkiego groove „4th Feb (Stay Awake)” oraz siedmiominutowe swobodne improwizowane wyrażenia „BC”. To właśnie te dwa utwory zostały udostępnione jako zajawka nowego wydawnictwa. Teraz możemy posłuchać całego albumu!


Opierając się na sukcesie debiutanckiego albumu “Antiphon” z 2017 roku, który zgromadził ponad 10 milionów wyświetleń na YouTube, album “Structuralism” z 2019 roku i debiutancki album wydany przez ANTI, “Bring Backs” z 2021 roku, sprawiają, że Alfa idzie naprzód z nową intensywnością i celem.

„Cały album jest bardziej dynamiczny i inspirowany swobodą powrotu na koncerty” – wyjaśnia Alfa. „Czuję, jakbym wracał do moich wczesnych dni tworzenia grime’owych bitów i tworzenia utworów, które sprawiają, że chcę szybko potrząsnąć głową.”