Zespół Stanisław Aleksandrowicz Oktet powstał w listopadzie 2020 roku w Poznaniu z inicjatywy lidera – Stanisława Aleksandrowicza. Skład Oktetu to podwójny kwartet – jazzowy w składzie: klarnet basowy/ saksofon, trąbka, kontrabas, perkusja oraz kwartet smyczkowy w tradycyjnym składzie: skrzypce, skrzypce, altówka, wiolonczela. Całość dopełnia futurystyczne live electronics w postaci syntezatorów, sampli i loopów.


W lutym ukaże się debiutancka płyta zespołu, zawierająca suitę jazzową “Pieśń o Bębnie. Jest to dziewięcioczęściowy utwór inspirowany poezją Zbigniewa Herberta. Każda z części powstała pod wpływem innego wiersza poety – “Trenu Fortynbrasa”, “Ballady o tym, że nie giniemy”, “Żeby tylko nie anioł”, “Po koncercie” czy “Instrukcji na wypadek katastrofy”Ta muzyka jest połączeniem światów muzyki poważnej (w pełni zapisane i zaaranżowane partie smyczkowe), nieskrępowanej niczym jazzowej improwizacji (otwarte formy improwizacji solowych i kolektywnych), muzyki elektronicznej (modularna synteza analogowa
i sample) oraz poezji Zbigniewa Herberta. Suita nie zawiera jednak sampli recytacji wierszy, poezja obecna jest w muzyce w sposób bardziej abstrakcyjny, była ona bowiem punktem wyjściowym w procesie kompozycji i aranżacji utworów.

Koncert premierowy zaplanowany jest na 5 lutego w poznańskim Centrum Kultury Zamek o godz. 19:00. Wtedy też premierę będzie mieć fizyczne CD projektu. Bilety.