Fani Agi Zaryan mogą posłuchać całego albumu “Sara” w serwisach cyfrowych. Album ukazuje się w 20. rocznicę debiutu fonograficznego artystki i jest kontynuacją poprzednich dwóch albumów wokalistki, na których Aga sięgała do wybitnej poezji i za które otrzymała Fryderyki w kategorii „Piosenka poetycka” (“Księga olśnień” 2011 i “Umiera piękno” 2018).


Aga Zaryan na swoją nową płytę wybrała wiersze Sary Teasdale, wybitnej amerykańskiej poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Jest to poezja szczególnie bliska jej sercu, tak jak i Nowy Jork – metropolia o specyficznej mocy, do której chętnie wraca. Wiersze poetki, która spędziła tam dużą część swojego życia, są jak muzyczne pocztówki z Nowego Jorku.

Muzyka na płycie jest intymna, w ekspresyjny sposób podkreśla wiersze Sary Teasdale i przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Niesamowitemu brzmieniu głosu Agi Zaryan towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album “Sara”. Parę melodii ułożyła sama artystka. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień. Nad wszystkim unosi się duch wyjątkowej kobiety – Sary Teasdale, która miała niezwykłą wrażliwość i bardzo kochała muzykę. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych poetek swoich czasów. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej dziedzinie.

W grudniu Aga Zaryan zaprasza fanów na koncerty, na których zabrzmią kompozycje z płyty “SARA”. 

“Chciałabym, żeby każdy koncert był okazją do zatrzymania się. Chociaż na półtorej godziny. Wszyscy potrzebujemy przerw w tym chaosie i pogoni dnia codziennego. Zapraszam do przeniesienia się do świata poezji i muzyki, który to ukojenie przynosi, a którego także ja bardzo potrzebuję.”

Pierwszy koncert odbędzie się w Teatrze Roma w Warszawie 12 grudnia, a już kolejnego dnia mieszkańcy Poznania będą mogli posłuchać artystki w auli Artis.