Trasa koncertowa Marcin Wasilewski Trio & Joe LovanoArctic Riff Tour 2021, zorganizowana jesienią w 2021, promująca wspólny album muzyków pt. „Arctic Riff” wydany w ECM Records rok wcześniej, ma swój epilog w listopadzie 2022 roku. 

Na fali satysfakcji muzyków po zakończeniu pierwszej wspólnej trasy oraz dodatkowego zainteresowania promotorów europejskich kolejnymi koncertami, pojawił się pomysł, aby jesienią tego roku wyruszyć ponownie na tournée po Europie. W efekcie w listopadzie muzycy grają na festiwalach i salach koncertowych Włoch, Francji, Serbii, Czech i Niemiec.


Muzycy spotkali się kilka tygodni wcześniej w Nowym Jorku – gdzie wspólnie z plejadą gwiazd amerykańskiego i europejskiego jazzu, m.in. Ravim Coltranem, Ambrosem Akinmusirem, Chrisem Potterem, Wadada Leo Smithem, Craigiem Tabornem, Davidem Virellesem, czy Jakobem Bro – wystąpili w koncercie „Remembering Tomasz Stańko”, poświęconym pamięci polskiego trębacza.

Czeka nas kolejna uczta muzyczna w wykonaniu tego wyjątkowego kwartetu. 


Europejska część Joe Lovano feat. Marcin Wasilewski Trio – Tour 2022 jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza.