RAYE, jedna z najbardziej fascynujących brytyjskich artystek, właśnie ogłosiła, że jej długo wyczekiwany nowy album „My 21st Century Blues” ukaże się 3 lutego 2023 roku. Preorder rusza już dziś i przy tej okazji RAYE wypuściła dwie zupełnie nowe piosenki jako kolejny przedsmak albumu.

„Escapism.” i „The Thrill Is Gone” ukazują muzyczny świat RAYE z dwóch kompletnie odmiennych stron, wyraźnie podkreślając, jak bardzo zróżnicowany będzie nadchodzący album. 

„Escapism.” to inspirowana trip-hopem piosenka opowiadająca o rozpaczy i samotności oraz o ucieczce przed tymi emocjami. Gościnnie występuje tu pochodząca z New Jersey raperka 070 Shake. Jak mówi RAYE:

„Escapism. opowiada o ucieczce przed rzeczywistością. O wychodzeniu samemu z domu, ignorowaniu wszystkich, którym na tobie zależy, o pogrążaniu się w mroku, ponieważ jasność wydaje się zbyt przerażająca. Kiedy jesteś w najgorszym dole, to jest jak tryb przetrwania, odrętwienie umysłu, ucieczka od prawdziwego życia, którego nie chcesz widzieć. W brzmieniu tej piosenki jest wiele dramatyzmu; może być ona dobrą towarzyszką, gdy czujesz się w ten sposób, spróbuj się przy niej zatracić i być może znajdziesz w tym jakieś uzdrowienie, tak jak mnie się to udało.”


„The Thrill Is Gone.” to nowa, surowa odsłona RAYE. Ten emocjonalny utwór inspirowany bluesem zawiera szeroki przekrój żywych instrumentów, ma w sobie jazzowe akcenty i piękne, misterne wokale.

„The Thrill Is Gone. to opowieść o umierającym uczuciu. Ja stałam się nudna i przewidywalna, a on stał się oziębły i lekceważący. Uchwyciłam to w nagraniu na żywo, z prawdziwymi surowymi wokalami bez autotune’a i z żywym instrumentarium. Nagraliśmy to razem w przepięknym, „zamrożonym w czasie” studiu Jimmiego Valentine’a w Los Angeles. Piosenka została napisana kilka lat temu i cały czas zajmowała miejsce w moim sercu. Specjalne podziękowania dla Antona i Isabelli oraz dla Mike’a za to, że pomógł mi tchnąć życie w tę piosenkę wraz z niesamowitym zespołem The Moon Girls.”


„My 21st Century Blues” to zachwycający zbiór emocjonalnych, wypływających z głębi serca piosenek. Piosenek stworzonych przez RAYE, dla RAYE, ale również dla każdej i każdego, kto zmierzył się z przeciwnościami losu i je pokonał. Jak mówi sama RAYE:

„My 21st Century Blues. Mój debiutancki album. Moja skomplikowana, piękna mozaika utworzona z rozbitych kawałków szkła z ostatnich 7 lat mojego życia. Moje lekarstwo, moje lęki i traumy, moje nieprzefiltrowane myśli. Ta muzyka towarzyszyła mi w czasie najgorszych smutków, a teraz mogę mieć tylko nadzieję, że może posłużyć innym jako to samo lekarstwo, jakim było dla mnie. Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Mój pierwszy album.”

RAYE powróciła po przerwie na scenę muzyczną z mocnym i docenionym przez krytyków singlem „Hard Out Here.”. Utwór jest grany przez BBC Radio 1 i 1Xtra, a PAPER Magazine określił go jako „szokujący, szczery i niesamowicie wrażliwy”. Po nim ukazał się pulsujący i emocjonalny singiel „Black Mascara.”. Utwór, w którym trauma jest rozpracowywana miarowo przy akompaniamencie hipnotycznego tanecznego bitu, został okrzyknięty przez NME „dyskotekowym przebojem”, natomiast Billboard nazwał go „fantastycznym tanecznym kawałkiem”.

W tym miesiącu RAYE wyruszy w kameralną trasę koncertową obejmującą Amsterdam, Londyn, Berlin, Paryż, Nowy Jork i Los Angeles. Podczas koncertów RAYE wykona na pianinie wybrane utwory z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

RAYE została niedawno ogłoszona nową członkinią prestiżowej Brit List BBC Radio 1, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu stacji w karierę RAYE. Artystka wystąpiła również w Live Lounge w BBC Radio 1, gdzie zaśpiewała zarówno „Black Mascara.” jak i zachwycający cover „Running Up That Hill” Kate Bush.

W ten weekend RAYE wykona zarówno „Escapism.” jak i „The Thrill Is Gone.” w programie Later… with Jools Holland w BBC Two.