The Comet Is Coming, londyńskie trio nominowane m.in. do nagrody Mercury Prize, w skład którego wchodzą DANALOGUE (Dan Leavers), SHABAKA (Shabaka Hutchings) i BETAMAX (Max Hallett), wydaje swój czwarty album studyjny zatytułowany „Hyper-Dimensional Expansion Beam”. Wydawnictwo ukazało się nakładem legendarnego labela Impulse! Records.

Pierwszy singiel z albumu – „CODE” – to międzygalaktyczny head-banger, który eksploruje ukryte znaczenie tytułowych kodów, czyli DNA oraz technologii. 


Muzyka The Comet Is Coming pochłania całkowicie i przejmuje kontrolę, „od razu wywołując myśli o zbliżającej się zagładzie i możliwej nadziei” (Pitchfork). Składniki: syntezator z lat 80., saksofon i perkusja, a wszystko okraszone mocnym punk rockiem, międzygwiezdnymi przebłyskami jazzu i tanecznymi transami. Na swoim czwartym albumie, „Hyper-Dimensional Expansion Beam”, The Comet Is Coming – producent i „magik” syntezatorów Danalogue, perkusista i producent Betamax oraz saksofonista i duchowy przewodnik Shabaka – tworzą ścieżkę dźwiękową naszej epoki zmian, w sposób w jaki inni nie są w stanie nawet próbować. 

Proces powstania albumu: po okresie lockdownu trio trafiło do studia Petera Gabriela – Real World, schowanego na angielskiej wsi. Z pomocą długoletniego inżyniera zespołu, Kristiana Craiga Robinsona, trio rozpoczęło czterodniowy proces nagrywania, kierowany zbiorową intuicją i transcendentną improwizacją. Następnie Danalogue i Betamax skrupulatnie samplowali nagrania zespołu, wplatając w nagrania dźwięki z mikroskopijną wręcz dbałością o szczegóły. W efekcie tego procesu „destylacji” otrzymaliśmy głęboki, spójny przekaz muzyczny o przyszłości technologii, ludzkości, duchowości i łączności wszechświata. To samo dzieje się z rockiem.


The Comet Is Coming powstał, gdy Soccer96 – duet Danalogue i Betamax – przykuł uwagę saksofonisty jazzowego Shabaki Hutchingsa. Po kilku niepewnych rozmowach między duetem a Shabaką nadarzyła się okazja do wspólnego występu podczas próby i właśnie wtedy narodziła się wyjątkowa energia między muzykami: tak powstały „Comets”. Związek ten jest wynikiem, jak to opisuje Danalog, „algorytmu losu”. Wszyscy uczęszczali do Guildhall School of Music, gdzie Dan i Max się poznali – ale Dan i Shabaka byli opowieścią o utraconych kontaktach, ponieważ mieli tego samego nauczyciela gry na saksofonie. Na szczęście algorytm losu poprowadził trio razem. „Hyper-Dimensional Expansion Beam” to następca albumu z 2019 roku „Trust In The Life Force of the Deep Mystery” (który zebrał bardzo pozytywne opinie od NPR, „Rolling Stone”, Pitchforka, „The New Yorkera”, „Washington Post”) oraz EPki „The Afterlife”.

The Comet is Coming wystąpią ponownie w Polsce. Więcej informacji, tutaj.