Samara Joy to wschodząca gwiazda nowej generacji jazzowej wokalistyki! Artystka podpisała kontrakt z Verve Records, i 23 września 2022 roku wyda debiutancki krążek „Linger Awhile”. Mając zaledwie 22 lata, Samara zdobyła uznanie krytyków za swój niezwykły głos „bogaty i aksamitny” (The New York Times), „rozbrajający [i] niespieszny” (NPR Fresh Air), tak samo jak oczarowała fanów na TikTok’u chociażby w osobie gwiazd jak Regina King, LaKeith Stanfield , i inni. Pochodząca z Bronxu Samara, jeszcze na studiach, zdobyła nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Sarah Vaughan w 2019 roku i wystąpiła w The Today Show na początku tego roku. Samara „zachwyciła publiczność” (WPRI) również na Newport Jazz Festival gdzie debiutowała przy owacjach publiczności.


Na „Linger Awhile” Samara prezentuje swoje ulubione utwory wzbogacone nowoczesnymi akcentami, czasami śpiewając oryginalne teksty, wokalizując, czy używając melodii słynnych solówek instrumentalnych. Płyta została nagrana w Sear Sound w Nowym Jorku z udziałem Pasquale Grasso (gitara), Bena Paterson (fortepian), Davida Wonga (kontrabas) i Kennyego Washingtona (perkusja) i zawiera „nowe klasyki”, w tym: „Someone to Watch Over Me” (George Gershwin), „Round Midnight” (Thelonious Monk) czy „Nostalgia (The Day I Knew)” (Fats Navarro). Linger Awhile nie tylko prezentuje ponadczasowy wokal Samary i jej muzyczną dojrzałość, mimo bardzo młodego wieku, ale także przedstawia te klasyki gatunku nowej publiczności.

– Jestem niebywale zaszczycona, że mogę należeć do tej wyjątkowej grupy Artystów, w której znalazło się tak wiele moich największych inspiracji wokalnych: Sarah, Billie, Ella i Betty, żeby wymienić tylko kilka” – mówi Samara o swoim debiucie w Verve. „Bycie częścią tego wspaniałego katalogu Artystów jest nobilitujące i inspirujące. Chcę nadal podążać tą ścieżką i kontynuować moją własną, wyjątkową podróż jako wokalistka i artystka.

Samara Joy ogłosiła również trasę koncertową w Europie i Ameryce Północnej. Młoda wokalistka zagra koncerty klubowe, podczas festiwali i wydarzeń kulturalnych, w tym bardzo wyczekiwane koncerty w rodzinnym Nowym Jorku, w słynnym klubie The Blue Note. Jeszcze w 2022 Samara wystąpi z Jazz at Lincoln Center Orchestra na kilku koncertach na środkowym zachodzie USA, tuż przed kilkoma świątecznymi koncertami zaplanowanymi w grudniu. 


Muzyka była obecna w rodzinie Samary od zawsze. Jej dziadkowie, Elder Goldwire i Ruth McLendon, kierowali znaną grupą gospel z siedzibą w Filadelfii, The Savettes, a jej ojciec koncertował ze słynną Andrae Crouch. Chociaż jej najwcześniejsze inspiracje to dźwięki gospel i R&B Stevie Wondera, Lalah Hathaway, George’a Duke’a i Musiq Soulchild, Samara zakochała się w jazzie, uczęszczając do Fordham High School for the Arts, gdzie regularnie występowała z zespołem jazzowym. Została najlepszą wokalistką jazzową na konkursie Essentially Ellington w Lincoln Center. Samara jest absolwentką collage’u SUNY Purchase i stypendystką Ella Fitzgerald Scholar.