Robert Glasper to amerykański pianista, producent muzyczny i autor tekstów, którego kariera łączy kilka różnych gatunków muzycznych i artystycznych, głównie skupionych wokół jazzu. Do tej pory artysta zdobył cztery nagrody Grammy i otrzymał dziewięć nominacji w ośmiu kategoriach. Przełomowy albumem Glaspera jest “Black Radio”, za który zdobył nagrodę Grammy 2013 za najlepszy album R&B. Po tym sukcesie występował na różnych płytach, w tym grając na klawiszach w “To Pimp a Butterfly” Kendricka Lamara i wygrywając kolejną Grammy za utwór “These Walls”. Trwająca seria albumów z cyklu “Black Radio” stała się wizytówką muzyką, z gośćmi takimi jak Yasiin Bey, Jill Scott czy Erykah Badu.

“Black Radio” jest pierwszym krążkiem w historii, który zadebiutował jednocześnie w pierwszej dziesiątce 4 różnych gatunków list przebojów: Hip Hop R&B, Urban Contemporary, Jazz i Contemporary Jazz. Sukces ten został następnie powtórzony przez “Black Radio 2”, a w tym roku “Black Radio 3”.

Glasper napisał także muzykę do nagrodzonego Emmy filmu dokumentalnego “Apollo”, zdobył nagrodę Grammy za ścieżkę dźwiękową do “Miles Ahead” i skomponował muzykę do “The Photograph” Issy Rae.

Publiczność zgromadzona w Pradze Centrum miała możliwość posłuchania całego przekroju twórczości Glaspera. Nie zabrakło znakomitości ze wspomnianych albumów “Black Radio”.

[flickr_set id=”72177720301917417″]


Przed koncertem Glaspera, publiczność miała okazję wysłuchać Tropical Soldiers in Paradise, którzy swoją podróż rozpoczęli w 2017 roku, jako oniryczne trio (gitara, beat maszyna, ksylofon i conga), do którego z czasem dołączyła sekcja dęta oraz piano. Dziś, Tropical Soldiers in Paradise, to sześcioosobowa jednostka, wywodząca się z różnych środowisk muzycznych, łącząca oldschoolowy hip hop z jazzem, dubem, calypso i latynoafrykańską rytmiką. W 2022 roku grupa zaprezentowała słuchaczkom dwie EPki.

[flickr_set id=”72177720301928708″]