„Masovian Mantra” to tytułowy singiel z autorskiej płyty Michała Barańskiego, kontrabasisty i gitarzysty basowego, jednego z najbardziej kreatywnych, poszukujących i odważnych artystów współczesnej polskiej sceny jazzu. Od dziś dostępny jest we wszystkich serwisach cyfrowych, również w technologii Dolby Atmos. Singiel zapowiada pierwszą solową płytę Michała Barańskiego w kultowej serii Polish Jazz (vol. 88). Jest to album długo wyczekiwany przez fanów artysty i jazzu.

Czas jazzu opartego na tradycji, standardach i jednowymiarowej konwencji przechodzi ostatecznie do historii. „Masovian Mantra” Michała Barańskiego, jest tego świetnym przykładem. To propozycja na wskroś nowoczesna, operująca językiem chwilami złożonym, ale jednocześnie uniwersalnym i nadzwyczaj inspirującym.


Muzycy pod wodzą Michała Barańskiego, tj. Shachar Elnatan (gitara), Michał Tokaj (piano), Łukasz Żyta (perkusja), Bodek Janke (tabla), Kuba Więcek (saksofon), Kacper Malisz (skrzypce), Joachim Mencel (lira korbowa), Olga Stopińska (wokal), Jan Smoczyński (akordeon) oraz Dziadek Tadek (recytacja) łączą w jednej przestrzeni muzycznej: Indie, polską tradycję ludową oraz brzmienie współczesnego jazzu.

“Indie i Polska? Chciałem wykorzystać to co mam, czyli lata ćwiczenia indyjskiego konnakolu. Matematyczno-rytmiczne koncepcje, które miałem w głowie, przeniosłem na grunt kompozytorski.
Słuchałem dużo muzyki ludowej z Mazowsza, która zawsze mnie fascynowała, ale nie było okazji naprawdę jej dokładnie przeanalizować pod względem rytmicznym. I okazało się, że można połączyć te dwa światy muzyczne, a z pomocą niesamowitych kolegów muzyków, uwiecznić w studio nagraniowym.
To pozytywny skutek tego dość tragicznego okresu pandemii. Nie było dziesiątek koncertów w miesiącu i można było marzenie o własnym projekcie wreszcie przekuć w czyny. Bycie w katalogu serii Polish Jazz to dla mnie wielkie wyróżnienie a także kontynuacja myśli tworzenia „naszego” jazzu.” – Michał Barański