Utwór „Sideways” jest pierwszą odsłoną nadchodzącej płyty Aleksandra Dębicza, która w całości została zrealizowana w technologii Dolby Atmos! To zapowiedź fenomenalnej uczty muzycznej nie tylko dla fanów artysty, ale także audiofilów. Technologia dźwięku przestrzennego Dolby Atmos doskonale oddaje piękne, szerokie a zarazem przestrzenne brzmienia rodem z muzyki filmowej. Tytułowa kompozycja “Sideways” (Bezdroża) napisana przez pianistę została nagrana z udziałem rewelacyjnej kameralnej orkiestry smyczkowej – Polish Soloists.


Zdaniem Aleksandra Dębicza muzyka jest sztuką abstrakcyjną, może – a czasem nawet powinna – wymykać się utartym schematom, niezależnie od tego, czy jej korzenie tkwią w klasyce, jazzie czy muzyce filmowej. Tak różnorodna jest właśnie zapowiadana płyta.

“Mój pierwszy album “Cinematic Piano” otworzył przede mną nowe drogi artystyczne. W “Sideways” chciałem kontynuować swoją podróż, poznać coś nowego i rozwinąć się. Tym razem postanowiłem napisać utwory nie tylko na fortepian, ale na większe składy instrumentalne. Dlatego właśnie zaprosiłem do współpracy Polish Soloists. Jestem naprawdę szczęśliwy, że artyści zgodzili się wykonać moją muzykę, wkładając w nią tyle serca”.

Utwory na zapowiadanej płycie mają filmowy charakter, ponieważ film jest jednym z głównych źródeł inspiracji artysty. Różnią się jednak nastrojem i użytymi środkami. Tytułowe “Sideways” jest energetyczne i momentami drapieżne. 

Album “Sideways” oprócz autorskich kompozycji zawiera m.in. Koncert f-moll nr 5 BWV 1056 Jana Sebastiana Bacha – ukochanego kompozytora artysty, “Błękitną rapsodię” Georga Gershwina w niezwykłej aranżacji na kwintet dęty oraz “Cold Little Heart”  Michaela Kiwanuki z serialu “Big Little Lies“.

Nagrania dokonał Mateusz Banasiuk 8-9 lutego 2022 we wspaniałej wizualnie i akustycznie sali Nowa Miodowa w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.