W zeszłym miesiącu perkusista, kompozytor i producent Makaya McCraven ogłosił szczegóły swojego nowego albumu “In These Times”, który ukaże się 23 września nakładem XL Recordings udostępniając pierwszy singiel zatytułowany “Seventh String”. Dziś swoją premierę ma druga propozycja z nowej płyty, singiel “Dream Another”, który McCraven napisał i nagrał w swoim domowym studio w Chicago. W utworze występują także Brandee Younger (harfa), Junius Paul (bas), Matt Gold (gitara/sitar) i De’Sean Jones (flet).

Towarzysząca muzyce wizualizacja, wyreżyserowana przez Nika Arthura, zawiera ręcznie rysowane, cyfrowe i fotograficzne animacje, skomponowane i laserowo wyryte w kamieniu w stylu “zoopraksiskopu”, XIX-wiecznego urządzenia animacyjnego, które po raz pierwszy umożliwiło poruszanie się obrazów.


“In These Times” to zbiór ponadczasowych kompozycji inspirowanych zarówno szerszymi zmaganiami kulturowymi, jak i osobistymi doświadczeniami McCravena jako osoby z wielonarodowej społeczności muzyków z klasy robotniczej.

Jest to nagranie, które próbował stworzyć przez ponad 7 lat – jako że było ciągle w trakcie procesu, na dalszym planie podczas gdy wydawał serię wydawnictw, w tym: “In The Moment” (2015), “Highly Rare” (2017), “Where We Come From” (2018), “Universal Beings” (2018), “We’re New Again” (2020), “Universal Beings E&F Sides” (2020) i “Deciphering the Message” (2021).

Dzięki wkładowi kilkunastu muzyków i kreatywnych partnerów z jego ścisłego kręgu współpracowników – w tym Jeffa Parkera, Juniusa Paula, Brandee Youngera, Joela Rossa i Marquisa Hilla – muzyka została nagrana w pięciu różnych studiach i czterech salach koncertowych, podczas gdy obszerne prace postprodukcyjne McCraven wykonał w domu.

Album zawiera rozbudowane aranżacje orkiestrowe przeplatane charakterystycznym brzmieniem “organic beat music”, które stało się jego znakiem rozpoznawczym, jest ewolucją i kamieniem milowym dla McCravena jako producenta. Jest to także najmocniejsza i najbardziej klarowna wypowiedź McCravena jako kompozytora.

McCraven posiada unikalny dar omijania granic, mieszania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w wielostrukturowe aranżacje post-gatunkowej, zakorzenionej w jazzie muzyki folkowej XXI wieku. “In These Times” obejmuje jego artystyczny etos, doświadczenia, tożsamość i pochodzenie, jednocześnie wznosząc jego muzykę na nowe wyżyny.

W ramach promocji nowej płyty Makaya McCraven wystąpił 7 lipca na Warsaw Summer Jazz Days, zaś już 5 sierpnia będzie można ponownie zobaczyć go w Polsce na OFF Festival!