ODESZA i Ólafur Arnalds łączą siły w nowym singlu duetu „Light Of The Day”. Utwór promuj krążek Amerykanów „The Last Goodbye”, który ukaże się już 22 lipca.

„Light of Day” to utwór zamykający album, ale tak naprawdę służył nam on jako drogowskaz dla całego projektu. Ólafur, niesamowity artysta i nasz wieloletni przyjaciel, wysłał nam wstępny pomysł i tak się zaczęło. Sampel wokalny pochodzi z folkowej piosenki “Mary” z lat 70-tych, którą odkryliśmy przekopując stare płyty z udziałem Stephena Ambrose’a. Wyobraziliśmy sobie ten wokal jako mantrę, która wywołuje uczucie spokoju.” – mówią producenci.


Po ponad dziesięciu latach na scenie, trzech albumach studyjnych, kilku nominacjach do Grammy i ogromnych światowych trasach koncertowych, Harrison Mills i Clayton Knight – twórcy projektu, nadal zaskakują inwencją w tworzeniu nowoczesnego, a zarazem nasyconego emocjami elektronicznego popu. Symfoniczny, epicki i emocjonalnie poruszający “The Last Goodbye” to najbardziej ambitny album grupy. Osadzony zarówno w tym, co nowe, jak i w przeszłości krążek przeplatany jest dźwiękami z domowych nagrań wideo, sesji hipnoterapii, a nawet głosami rodziców duetu. Na płycie pojawiają również goście: Ólafur Arnalds, The Knocks, Bettye LaVette, MARO, Låpsley, Julianna Barwick, Izzy Bizu i Charlie Houston. Ta partnerska formuła jest kontynuacją wcześniejszych głośnych przedsięwzięć muzycznych zespołu z takimi artystami jak Leon Bridges, Little Dragon, Regina Spektor, RY X, Naomi Wild i inni.


Harrison i Clayton ponownie odkryli radość z poszukiwania nowych instrumentów, zabawy syntezatorami i samplami – nagrali płytę inspirowaną starym soulem i muzyką house z domieszką indie/popu. Vintage’owe echa przeszłości stały się trzonem albumu, który bierze swoją nazwę i wokal z sampla piosenki Bettye LaVette “Let Me Down Easy” z 1965 roku.

“W ciągu ostatnich kilku lat mogliśmy zastanowić się nad tym, kim jesteśmy, co oznacza nasza praca i dla kogo to wszystko robimy. Myśleliśmy nad tym, jaki wpływ wywarły na nas nasze rodziny i przyjaciele oraz o tym, jak chcemy to wykorzystać, idąc przez życie. Znaleźliśmy pocieszenie w fakcie, że ci, których kochamy, pozostają z nami, stając się w nieodłączną częścią naszych osobowości. Czy kiedykolwiek istnieje prawdziwe ostatnie pożegnanie? Naszym zdaniem nie. A więc od nas dla Was: The Last Goodbye, album” – deklarują autorzy krążka.

Harrison Mills i Clayton Knight zaczęli tworzyć razem muzykę po spotkaniu na uniwersytecie w Waszyngtonie. W 2012 roku pod szyldem ODESZA wydali chwalony przez krytyków debiutancki album “Summer’s Gone”, a następnie w 2014 roku płytę “In Return”, która zadebiutowała na szczycie listy przebojów Billboard’s Dance/Electronic i zawierała platynowy singiel “Say My Name”. Remiks tego utworu autorstwa RAC został później nominowany do GRAMMY w 2016 roku. Ich trzeci album ‘A Moment Apart’, został wydany w 2017 roku i podobnie jak poprzednik – otrzymał status złotego oraz przyniósł im dwie nominacje do nagrody GRAMMY. Krążek zadebiutował na 3. miejscu na liście Billboard Top 200.