Warsaw Summer Jazz Days to jeden z najbardziej liczących się festiwali jazzowych na świecie, o rozpoznawalnej marce i ugruntowanej renomie. Od początku lat 90-tych, niezależnie od panujących trendów, konsekwentnie festiwal promuje w jego ramach odważną sztukę, prezentują to co najnowsze i najbardziej kreatywne we współczesnym jazzie.

Głównym elementem festiwalu są koncerty gwiazd światowego jazzu, które są specjalnie dobierane w zależności od pozycji artystycznej oraz możliwości dostępu artystów w danym terminie. Dotychczas wystąpili najwięksi artyści muzyki improwizowanej, w tym: John Zorn, Ornette Coleman, Joe Zawinul, Marcus Miller, Pharoah Sanders, Al Jarreau, Herbie Hancock, Pat Metheny, Bobby McFerrin, Branford Marsalis, Chick Corea, aby wymienić tylko tych przykładowo. Podczas dotychczasowych edycji, zrealizowano łączenie ponad 300 koncertów.

Podczas ostatniego dnia festiwalu, który odbywa się w klubie Stodoła, zagrają:

NIMiT Jazzowy debiut fonograficzny – Ziółek Kwartet

Zwycięzcy wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Ich muzyka łączy w sobie nieposkromioną energię z wyrafinowaną estetyką formy, a całość dopełniona jest tajemniczą aurą i słowiańskim duchem. Zespół powstał z inicjatywy pianisty i kompozytora Grzegorza Ziółka. Zaprosił on do współpracy przedstawicieli młodego pokolenia muzyków z różnych regionów Polski: grającego na trąbce Marcina Elszkowskiego, kontrabasistę Piotra Narajowskiego oraz perkusistę Miłosza Berdzika. W 2020 roku zespół zdobył Grand Prix Jazz Juniors, a także I miejsce na Blue Note Poznań Competition. Rok później, artyści ponownie sięgnęli po Grand Prix na Indywidualność Jazzową 57. Jazzu nad Odrą. W roku 2022 zespół został wyróżniony grantem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w ramach 11. Jazzowego Debiutu Fonograficznego.

Każdy z muzyków ma na koncie liczne osiągnięcia zarówno indywidualne jak i grupowe oraz występy na najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, w tym m.in.: Warsaw Summer Jazz Days, Jazz nad Odrą, Umbria Jazz, Copenhagen Jazz Days.

Cécile McLorin Salvant

Cécile McLorin Salvant, stypendystka MacArthura 2020 i trzykrotna laureatka nagrody Grammy, jest wokalistką i kompozytorką wnoszącą historyczną perspektywę, odnowione poczucie dramatyzmu i oświecone muzyczne zrozumienie zarówno do standardów jazzowych, jak i własnych oryginalnych kompozycji. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, czerpiąca z teatru muzycznego i wodewilu, Salvant korzysta z szerokiego repertuaru, który poszerza możliwości występów na żywo. Występy Salvant sięgają od wolnych duetów na głos i fortepian, przez tria instrumentalne, po zespoły orkiestrowe.

W marcu 2022 roku, Cécile wydała „Ghost Song” – album w barwach wytwórni Nonesuch Records. Wydawnictwo jest zróżnicowaną mieszanką siedmiu oryginałów i pięciu interpretacji na temat duchów, nostalgii i tęsknoty.

Steve Coleman and Five Elements

Steve Coleman to amerykański saksofonista, kompozytor oraz wizjoner współczesnej muzyki improwizowanej. Określa się go także jako wielkiego duchem filozofa rytmu i czarnej kultury. Coleman jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej wpływowych muzyków swojego pokolenia i jednego z najważniejszych saksofonistów w amerykańskim jazzie ostatnich trzydziestu lat. Przesiąknięty muzyką Charliego Parkera, Johna Coltrane’a czy Ornette Colemana stał się jednym z najbardziej niezwykłych głosów saksofonu jazzowego oraz piewcą improwizujących Afroamerykanów, powracających do źródeł własnej kultury. Warto wspomnieć o tym, że w połowie lat 80. został współzałożycielem ruchu M-BASE, w którym to inteligencja oraz duchowość wykreowały nową koncepcję harmonii i współpracy muzyków w zespole. Najważniejszy zespół artysty to Steve Coleman and Five Elements, działający już od ponad trzech dekad. Jego znakiem rozpoznawczym jest połączenie amerykańskiej, wielkomiejskiej muzyki z elementami muzyki afrykańskiej diaspory. Aktualna dyskografia saksofonisty liczy ponad 30 płyt.

Bilety na Warsaw Summer Jazz Days są nadal w sprzedaży.