Warsaw Summer Jazz Days to jeden z najbardziej liczących się festiwali jazzowych na świecie, o rozpoznawalnej marce i ugruntowanej renomie. Od początku lat 90-tych, niezależnie od panujących trendów, konsekwentnie festiwal promuje w jego ramach odważną sztukę, prezentują to co najnowsze i najbardziej kreatywne we współczesnym jazzie.

Głównym elementem festiwalu są koncerty gwiazd światowego jazzu, które są specjalnie dobierane w zależności od pozycji artystycznej oraz możliwości dostępu artystów w danym terminie. Dotychczas wystąpili najwięksi artyści muzyki improwizowanej, w tym: John Zorn, Ornette Coleman, Joe Zawinul, Marcus Miller, Pharoah Sanders, Al Jarreau, Herbie Hancock, Pat Metheny, Bobby McFerrin, Branford Marsalis, Chick Corea, aby wymienić tylko tych przykładowo. Podczas dotychczasowych edycji, zrealizowano łączenie ponad 300 koncertów.

Podczas drugiego dnia festiwalu, który odbywa się w klubie Stodoła, zagrają:

NIMiT Jazzowy debiut fonograficzny – Artur Małecki & The Creature

Zespół powstał w roku 2018. Muzycy poznali się na wydziale jazzu w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie (tak zwana „Bednarska”). W skład zespołu wchodzą: Artur Małecki [ur.18.01.2002]- perkusja, Przemysław Chmiel [ur.27.01.1992r.] – saksofony, Michał Aftyka [ur.25.10.1996r.]- kontrabas.

Zespół brał udział w konkursach jazzowych takich jak International Tarnów Jazz Contest, Jazz nad Odrą czy Blue Note Poznań Competition. Zdobył II nagrodę na „Blue Note Poznań Competition 2021”. Koncertował m.in. w klubie „Spatif” w Warszawie, „Blue Note” w Poznaniu (na specjalne zaproszenie w cyklu „Młodzi Mistrzowie”) czy „Ciągoty i Tęsknoty” w Łodzi. Zespół jest beneficjentem programu „Jazzowy Debiut Fonograficzny 2022”, w ramach którego otrzymał dofinansowanie na nagranie swojej debiutanckiej płyty. Materiał jest już zarejestrowany i wkrótce zostanie wydany przez rozpoznawalne i uznane w świecie muzyki improwizowanej wydawnictwo – „Fundacja Słuchaj”.

Na repertuar zespołu składają się autorskie kompozycje Artura Małeckiego. Muzyka powstaje w wyniku inspiracji jazzem, muzyką improwizowaną oraz współczesną muzyką klasyczną. Kształtowanie własnego brzmienia to dla tego zespołu ciągły proces, poszukiwanie wspólnej przestrzeni muzycznej w której mogą swobodnie wyrazić siebie. Muzycy wiele pracy wkładają w pieczołowite opracowanie kompozycji lidera- nieraz bardzo skomplikowanych i wymagających. Każdy z członków zespołu ma ogromny wkład w ostateczne brzmienie kompozycji, dzięki czemu efekt końcowy jest wypadkową trzech indywidualnych wrażliwości.

ILL Considered

Łącząc rozbrykaną swobodną improwizację i głęboki groove, brytyjska grupa Ill Considered połączyła siły z New Soil, aby po raz pierwszy opublikować swój obszerny katalog ośmiu albumów winylowych w ramach „Digital Tour”. W skład zespołu wchodzą basista Liran Donin (Led Bib), saksofonista Idris Rahman (Wildflower, Soothsayers) oraz producent / mikser / perkusista Emre Ramazanoglu (David Holmes, Leo Abrahams, Noel Gallagher, Steam Down, Theon Cross, Wildflower, Etienne Daho).

Niezwykle energiczny i nieugięty produktywny zespół nagrał i wydał dziewięć albumów w ciągu dwóch lat między 2017 a 2019 rokiem, przedzierając się przez improwizowany, ale w pełni uformowany repertuar w jednorazowych sesjach, które wykazują wyjątkową wszechstronność i poczucie inwencji.

Stanley Clarke N 4 EVER Quintet

Z ponad 40 albumami, czterokrotny zdobywca nagrody Grammy Stanley Clarke osiągnął status „żywej legendy”. Urodzony w Filadelfii Clarke, od wczesnych lat 70. XX wieku jest nieustającą siłą natury w muzyce amerykańskiej, dzięki sukcesowi grupy jazz-fusion Return To Forever. W swojej ponad 45-letniej karierze współpracował z Quincy Jonesem, Stanem Getzem, Artem Blakeyem, Paulem McCartneyem, Jeffem Beckiem, Keithem Richardsem, Arethą Franklin, Stevie Wonderem, Chaką Khan, The Police, Herbie Hancockiem i wieloma innymi.

Podwajając akustyczne i elektryczne basy z równą zaciekłością, Clarke był pierwszym basistą jazz-fusion, który kiedykolwiek pojawił się na głównych trasach tras koncertowych, wyprzedając występy na całym świecie. Znany ze swojej niezwykłej zręczności i doskonałej muzykalności, Clarke jest prawdziwym pionierem jazzu i jazz-fusion. Clarke jest także znakomitym kompozytorem filmowym i telewizyjnym ponad 65 projektów. Dorobek Clarke’a to między innymi „Boyz N The Hood”, biografia Tiny Turner ” What’s Love Got To Do With It”, „Romeo Must Die”, „Transporter”…

Bilety na Warsaw Summer Jazz Days są nadal w sprzedaży.