Warsaw Summer Jazz Days to jeden z najbardziej liczących się festiwali jazzowych na świecie, o rozpoznawalnej marce i ugruntowanej renomie. Od początku lat 90-tych, niezależnie od panujących trendów, konsekwentnie festiwal promuje w jego ramach odważną sztukę, prezentują to co najnowsze i najbardziej kreatywne we współczesnym jazzie.

Głównym elementem festiwalu są koncerty gwiazd światowego jazzu, które są specjalnie dobierane w zależności od pozycji artystycznej oraz możliwości dostępu artystów w danym terminie. Dotychczas wystąpili najwięksi artyści muzyki improwizowanej, w tym: John Zorn, Ornette Coleman, Joe Zawinul, Marcus Miller, Pharoah Sanders, Al Jarreau, Herbie Hancock, Pat Metheny, Bobby McFerrin, Branford Marsalis, Chick Corea, aby wymienić tylko tych przykładowo. Podczas dotychczasowych edycji, zrealizowano łączenie ponad 300 koncertów.

Podczas drugiego dnia festiwalu, który odbywa się w klubie Stodoła, zagrają:

Kris Davis

Kris Davis jest uznaną przez krytyków pianistą i kompozytorką, opisana przez The New York Times jako latarnia morska do „decydowania, gdzie słuchać jazzu danej nocy”. Od 2003 roku Davis wydała 23 nagrania jako liderka lub współliderka. Współpracowała m.in. z Terri Lyne Carrington, Johnem Zornem, Craigiem Tabornem, Ingrid Laubrock, Tyshawnem Sorey, Tomem Raineyem, Ericiem Revisem, Stephanem Crumpem i Ericiem McPhersonem. W 2019 roku jej album „Diatom Ribbons” został uznany za album jazzowy roku zarówno przez New York Times, jak i NPR Music Jazz Critics Poll. Została również nazwana Doris Duke Artist 2021 obok Wayne Shorter i Danilo Perez, Pianist of the Year 2020 magazynu DownBeat oraz Pianist and Composer of the Year 2021 przez Jazz Journalists Association. W 2016 roku Davis uruchomiła Pyroclastic Records, aby wspierać artystów, których ekspresja wykracza poza sferę komercyjną. Następnie założyła organizację non-profit, aby wspierać pracę wytwórni. Ponadto Davis jest zastępcą dyrektora programowego ds. rozwoju kreatywnego w Berklee Institute of Jazz and Gender Justice. Davis jest artystą Steinwaya.

James Brandon Lewis Quartet

James Brandon Lewis to charyzmatyczny saksofonista i kompozytor. Muzyk szeroko pojętego współczesnego jazzu prezentujący „olśniewające, gęste granie” już dawno wyskoczył z kategorii Rising Star i dzisiaj zdobywa tytuły Tenor Saxophonist of The Year w głównych kategoriach ważnych podsumowań. Obiecujący młody muzyk z potencjałem do zdziałania wielkich rzeczy, rozbudzonym dzięki słuchaniu starszych – to opinia Sonny Rollinsa. Wykorzystuje ogromne możliwości, jakie oferuje nowojorska scena jazzowa. Saksofonista tworzy autorskie formacje oraz gra w doborowym towarzystwie, między innymi grał z Williamem Parkerem, Ravi Coltrane, Joe Lovano, Dave’em Douglasem, Markiem Ribot czy Anthonym Colemanem.

Christian McBride And Inside Straight

W 2007 roku Christian McBride premierę miał nowy kwintet o nazwie Inside Straight z występem na żywo w legendarnym Village Vanguard. Krytycy i fani zachwycali się tą akustyczną potęgą. McBride wydał następnie dwa albumy Inside Straight ,”Kind of Brown” (2009) i „People Music” (2013), poświęcone wizji Mc Bride’s prostego, ostrego jazzu. Po kilkuletniej przerwie, w 2022 roku Christian McBride przywraca Inside Straight na scenę ze świetnym nowym składem i nowymi melodiami.

Wybór melodii McBride’a może być skomplikowany pod względem harmonii, ale nigdy nie odbiegają daleko od formy i tonalności utworu; to sprytne ćwiczenia dla wyrafinowanego i inteligentnego kwintetu, mieszanki weteranów i młodych muzyków.

Bilety na Warsaw Summer Jazz Days są nadal w sprzedaży.