Przed nami przedostatni dzień tegorocznej edycji Open’er Festival. Szykuje się dużo chodzenia i kolejne znakomite koncerty. Poniżej nasza selekcja na dzisiejszy dzień.

DAKHABRAKHA | Tent Stage
Pochodząca z Kijowa formacja DakhaBrakha porusza się w szerokim nurcie world-music, a ich twórczość jest pełna nieoczywistych elementów. Nazwa zespołu pochodzi ze starego Ukraińskiego języka i oznacza „Dać/Brać”. Grupa powstała w 2004 roku i od początku, szczególnie w podczas występów na żywo, mocno inspirowała się teatrem. Chociaż wyszli z tradycji ukraińskiego folku, z czasem ich muzyce zaczęły towarzyszyć instrumenty indyjskie, afrykańskie oraz arabskie. Natomiast niebywała skala wokalna stwarza uczucie trans-globalnego brzmienia, zakorzenionego w ukraińskiej kulturze.
EABS | Alter Stage
Wrocławska formacja EABS, chociaż wywodząca się z polskiej szkoły jazzu, wymyka się wielu brzmieniowym schematom i przeciwstawia utartym muzycznym standardom. Nowa, inspirowana twórczością Arthura C. Clarke’a płyta “2061” oscyluje na orbitach wielu gatunków takich jak jazz, elektronika czy hip hop w takich mutacjach jak: miami bass, trap czy drill. Dodatkową niespodzianką jest fakt, iż w rolę duchowego przewodnika i mentora wcielił się Jan Ptaszyn Wróblewski, który brał udział we wszystkich misjach w dziejach polskiego jazzu.
FLOHIO | Alter Stage
Flohio wyrasta na jedną z najciekawszych nowych postaci brytyjskiej sceny rapowej. Jej rozpoznawalność zaczęła wzrastać po nagraniu kawałka “Bands” dla popularnego cyklu COLORS. Niedługo potem ukazał się singiel “Watchout”, który otrzymał tytuł Best New Music od serwisu Pitchfork. Natomiast na wydanej w 2018 roku EPce “Wild Yout” rozwinęła swój dynamiczny flow. Od tej pory Flohio zaczęła być coraz częściej nazywana “artystką, którą warto obserwować”. Guardian ochrzcił ją mianem “najważniejszego nowego głosu brytyjskiego rapu”, a BBC zamieściło ją na liście Sound of 2019. W 2020 roku doczekaliśmy się jej mixtape’u “No Panic No Pain”.
MEEK, OH WHY? | Czujesz Klimat? Stage
Meek, Oh Why? właściwie Mikołaj Kubicki to polski raper i trębacz. Członek zespołu Kapelanka. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Voo Voo, Andrzej Piaseczny, Sarsa, Seweryn Krajewski, Dagadana oraz Pawbeats. W 2015 roku zadebiutował solowym minialbumem pt. Księżniczka i buc, który trafił do sprzedaży nakładem wytwórni muzycznej Asfalt Records. 27 maja 2016 roku ukazał się pierwszy album długogrający rapera zatytułowany Miło było poznać. Nagrania dotarły do 34. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS. W 2022 roku wrócił z albumem “Offline”.
MEGAN THEE STALLION | Orange Main Stage
Już w 2019 roku, kiedy ukazał się jej pierwszy mixtape “Fever”, Megan Thee Stallion weszła z impetem na amerykańską scenę hip-hopową, dołączając do pierwszej ligi kobiecego rapu. Zarówno to wydawnictwo, jak i EP-ka “Suga” (2020) znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia Billboard 200. W 2020 roku wydała debiutancki, świetnie przyjęty album “Good News”, a jeszcze w tym samym roku doczekała się dwóch kawałków z jej udziałem na pierwszym miejscu w USA – “Savage” (remix z udziałem Beyonce) oraz “WAP”, w którym dołączyła do Cardi B. W ubiegłym roku doczekała się aż trzech statuetek Grammy (Best New Artist oraz Best Rap Song i Best Rap Performance za “Savage”), a kolejną może już niedługo otrzymać za kawałek “Thot Shit” z kompilacyjnego wydawnictwa “Something for Thee Hotties”, które również wylądowało w Top 10 albumów w USA.
ZALIA | Czujesz Klimat? Stage
Zalia, czyli Julia Zarzecka to 21-letnia wokalistka i kompozytorka. Fascynuję ją soul/r&b, a w głośnikach artystki często rozbrzmiewa Jorja Smith, Mahalia czy Beabadoobee. W twórczości Zalii słychać wyraźne wpływy indie popu oraz lofi. Julia najwięcej inspiracji czerpie z dużych miast, ich społeczności i różnorodności. Wchodząc do jej świata można znaleźć się w londyńskim klubie jazzowym w stylu Wesa Andersona przy ruchliwej ulicy na wieczornym jam session pełnym artystów. Na co dzień Zalia studiuje Vocal performance and Songwriting na BIMM w Londynie.
DUA LIPA | Orange Main Stage
Dua Lipa jest dziś bezsprzecznie jedną z najważniejszych artystek światowego popu. Jej debiutancki, imienny album (2017), sprzedał się w ponad 6 milionach kopii, a towarzyszące mu single (w tym “IDGAF”, “Blow Your Mind [Mwah]” czy “New Rules”) w ponad 80 milionach. Natomiast za sprawą “New Rules” stała się najmłodszą artystką z ponad miliardem odsłon na YouTube. W 2018 roku, jako pierwsza artystka w historii BRIT Awards, otrzymała aż 5 nominacji, zabierając do domu dwie statuetki. Rok później zgarnęła dwie nagrody Grammy w kategoriach Best New Artist oraz Best Dance Recording za nagrany z Silk City kawałek „Electricity”. Jej druga płyta “Future Nostalgia” (2020) dotarła na szczyt w UK, a w pierwszym tygodniu po premierze przekroczyła 290 milionów streamów. Do dziś odsłuchano ją ponad 6 miliardów razy, a kawałki “Don’t Start Now”, “Physical” czy “Levitating” stały się jednymi z największych hitów 2020 roku. Dua Lipa ma dziś na koncie 3 nagrody Grammy i jest najczęściej słuchaną artystką w Spotify na świecie.
MICHAEL KIWANUKA | Tent Stage
Od 2012 roku i debiutanckiego albumu „Home Again” Michael Kiwanuka urósł do rangi jednego z najważniejszych przedstawicieli brytyjskiego indie rocka i folku. Duża w tym zasługa sukcesu albumu „Love & Hate” (2016), na którym znalazły się takie piosenki jak „Cold Little Heart” (spopularyzowany przez serial „Wielkie kłamstewka”) czy utwór tytułowy. Jak przyznaje, “Love & Hate” był dość introspektywny i stanowił dla niego rodzaj terapii. Tworząc ostatnią płytę zatytułowaną po prostu “Kiwanuka”, czuł się w końcu sobą.
“Pamiętam, jak podpisywałem pierwszy kontrakt płytowy i dostawałem pytania o to, jak chcę, aby mnie nazywano. Ale nigdy nie chciałem przyjmować pseudonimów jak Johnny Thunders lub wielu innych artystów przede mną. Na tym albumie w końcu godzę się ze sobą. Nie będę miał żadnego alter ego. Nie stanę się Sashą Fierce czy Ziggy Stardustem, chociaż wszyscy dokoła mi coś podobnego sugerują. Mogę być po prostu Michaelem Kiwanuką” – powiedział artysta.