Unleashed Cooperation to poznański kwintet, który w swej artystycznej drodze próbuje eksplorować różne formy muzycznej wypowiedzi. Idee przyświecające grupie to otwartość gatunkowa oraz wolność i nieskrępowanie muzycznej ekspresji. Muzyka zespołu to wieloletnie doświadczenia i muzyczne poszukiwania w odmętach jazzu, wolnej improwizacji i muzyki etnicznej. Zespół występował do tej pory na wielu znaczących festiwalach takich jak: Szczecin Jazz czy Hanza Jazz Festiwal. Jest także laureatem konkursów Jazz Nad Odrą oraz Jazz Juniors.

Formację tworzą: Krzysztof Kuśmierek – saksofon, Patryk Rynkiewicz – trąbka, Patryk Matwiejczuk – fortepian, Flavio Gullotta – kontrabas oraz Stanisław Aleksandrowicz – perkusja.

O swoim debiutanckim albumie mówią:

Oddajemy w Wasze ręce zbiór przemyśleń, inspiracji, aż wreszcie mapę naszej wrażliwości. Płyta ta, to nasze wieloletnie doświadczenia i muzyczne poszukiwania w odmętach free jazzu, improwizacji i muzyki etnicznej. To wszystko działo się wokół przez tytułowe „8 years”. To świadectwo zmian, jakie zaszły zarówno w nas, jak i w naszej twórczości. Dla niektórych był to czas dorastania jako artystów i znajdowania swojej roli w muzyce, dla innych czas na znalezienie swojego miejsca w świecie, a dla jeszcze innych czas formalizowania pewnych etapów. Płytę inspirowały wszystkie te elementy i dzięki nim możecie zaobserwować naszą drogę. Drogę, którą mamy nadzieję – pierwsza płyta – dopiero rozpoczyna.

w s p ó ł d z i a ł a n i e

w s p ó ł i s t n i e n i e

w s p ó ł g r a n i e

Gdy stworzyliśmy ten zespół, chcieliśmy, aby ważnym jego elementem było słowo kooperacja. Dla nas ma ono znaczenie symboliczne zarówno w wymiarze muzycznym, jak i społecznym. Wierzymy, że poprzez wspólne działanie jesteśmy w stanie zmieniać na lepszy otaczający nas świat. Dlatego zaprosiliśmy do wydania płyty kogoś z tą samą ideą i przesłaniem.

Okładka albumu powstała we współpracy z polską firmą Pole Pole, która sprzedaje odzież etyczną z różnych miejsc kontynentu afrykańskiego. Jak sami o sobie mówią – chcą stać w opozycji do „szybkiej mody z sieciówek”- stąd nazwa Pole Pole, czyli – przekładając z języka suahili – powoli powoli. Inspiracją okładki była marynarka naszego saksofonisty Krzysztofa Kuśmierka. Obecnie Pole Pole jest parterem ubierającym cały zespół Unleashed Cooperation.