Radiowa Dwójka zaprasza na dwa wyjątkowe, premierowe wieczory z jazzem. W piątek, 3 czerwca, w Studiu S-3 Polskiego Radia zaprezentuje się – w ramach cyklu Jazz.PL – wybitny pianista Łukasz Ojdana. Dzień później – w sobotę, 4 czerwca – gospodarzem audycji „Miejscówka z Dwójką” będzie Marcin Masecki, czyli jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych artystów polskiej sceny muzycznej. Transmisja wydarzeń na antenie stacji oraz – w formie streamingu wideo, na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki.


Łukasz Ojdana to kompozytor i wykładowca, ale przede wszystkim pianista (jak sam mówi – słowiański). Jest muzykiem tria RGG. Występował w Polsce, Niemczech, Islandii, Holandii, Turcji, Rosji, na Węgrzech, w Korei Południowej, Kazachstanie, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach. Współpracował z wieloma znakomitościami światowego jazzu: Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Evanem Parkerem, Samuelem Blaserem, Vernerim Pohjolą, Trevorem Wattsem.

W 2020 roku nakładem wydawnictwa Audio Cave ukazał się album „Kurpian Songs & Meditations”. To pierwsza w pełni autorska płyta Łukasza Ojdany, na której muzyk zmierzył się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi.

– Zastanawiając się nad swoją muzyczną tożsamością doszedłem do wniosku, że najbardziej inspirującą i naturalną dla mnie materią są treści wywodzące się z dziedzictwa kulturowego mojego kraju – wyjaśnia muzyk.

Podczas piątkowego koncertu Łukasz Ojdana zagra utwory ze wspomnianego albumu, ale być może pojawią się również muzyczne niespodzianki. Koncert poprowadzi Piotr Metz – jeden z kuratorów cyklu „Jazz.PL”. Bilety można zdobyć słuchając audycji: „Poranek Dwójki”, „Wybieram Dwójkę” oraz „Teraz jazz”.

  • Koncert Łukasza Ojdany w piątek, 3 czerwca, o godz. 18.00. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.


Marcin Masecki gra na instrumentach klawiszowych, komponuje i aranżuje. Jego działalność obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, a łączenie gatunków oraz łamanie granicy między sztuką wysoką, a  rozrywkową, stały się znakami rozpoznawczymi artysty.

Największymi pasjami Maseckiego są muzyka improwizowana oraz jazz. Wśród wielu jego projektów na pierwszy plan wybija się Jazz Band Młynarski-Masecki, prowadzony wspólnie z Janem Młynarskim. Jako klasycznie wykształcony pianista, Masecki regularnie podejmuje wątek europejskiej spuścizny muzycznej. Artysta występuje często w duecie z perkusistą Jerzym Rogiewiczem. Ich płyta „Ragtime” (2018), wydana przez węgierską wytwórnię BMC, zebrała znakomite recenzje. 

Jest regularnie zapraszany przez inne zespoły i instytucje. Tworzy również muzykę filmową oraz teatralną. Był aranżerem, kompozytorem i konsultantem muzycznym m.in. w filmie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego – pokazywanym i zauważonym w Cannes 2018 (nagroda dla „Najlepszego reżysera”). 

Podczas koncertu dla Dwójki pianista zaprezentuje przekrojowy repertuar składający się przede wszystkim z własnych kompozycji.

  • Koncert Marcina Maseckiego w sobotę, 4 czerwca, o godz. 19.00. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.