8 października w Katowicach wystąpi Macy Gray – znakomita amerykańska wokalistka, laureatka nagrody Grammy, znana z takich hitów jak “I Try”, “Do Something”, czy “Sweet Baby”. Jak mówią organizatorzy, to największa zagraniczna gwiazda tegorocznej edycji Rawa Blues Festival.

Bilety na festiwal są już w sprzedaży!

Macy Gray uwielbia bezpośredni kontakt z publicznością. – Na koncertach śpiewa się bardziej sercem, oddaje nastrój. Oczywiście jest też presja, bo nie ma powtórek i trzeba dać z siebie wszystko. Na szczęście mnie obecność publiczności pozytywnie dopinguje, czasem wybieram sobie jedną osobę na widowni i śpiewam dla niej. Na pewno jestem w stanie więcej wydobyć z siebie na żywo – mówiła w jednym z wywiadów.

Międzynarodowa kariera Macy Gray – wokalistki o charakterystycznej, zachrypniętej barwie głosu – rozpoczęła się od muzycznego Mount Everestu. Jej debiut płytowy „On How Life Is” pokrył się trzykrotną platyną w USA oraz poczwórną w Wielkiej Brytanii. Przyniósł też kilka światowych hitów z „I Try” na czele (klip do tego utworu ma 63 miliony wyświetleń na YouTube), za który artystka otrzymała nagrodę Grammy. Później wokalistka była jeszcze pięciokrotnie nominowana do tego prestiżowego lauru.

Dyskografia pochodzącej z Ohio artystki liczy dziesięć albumów studyjnych, jeden koncertowy i trzy kompilacje. Oprócz autorskich nagrań, wydała płytę „Covered”, na której przedstawiła własne interpretacje utworów tak różnych artystów jak: Eurythmics i Metallica.


Macy Gray (a właściwie Natalie Renee McIntyre) może pochwalić się również całkiem pokaźną filmografią – występowała w większych i mniejszych rolach zarówno na dużym, jak i telewizyjnym ekranie. Pojawiła się chociażby u boku Denzela Washingtona i Ethana Hawke w „Training Day”, jednej z części przygód Spider-mana oraz parodii horrorów „Straszny film 3”. Nagrała także piosenkę do drugiej części popularnej komedii sensacyjnej „Godziny szczytu”.

Jej zaproszenie na Rawę Blues pewnie będzie zaskoczeniem dla wiernej publiczności Festiwalu, ale proszę zauważyć, że Macy to artystka, które ostatnio często występuje na jazzowych festiwalach. No i jej styl śpiewania ma wiele bluesowych cech. Chcemy poszerzyć ofertę muzyczną Festiwalu, otworzyć się na nieco inną publiczność, wyjść trochę poza ortodoksyjnych fanów bluesa – mówi Irek Dudek, twórca i dyrektor RBF.