Pat Metheny, legendarny gitarzysta i kompozytor jazzowy, z początkiem czerwca zawita do Polski w ramach cyklu Marcina Kydryńskiego SIESTA w drodze. Muzyk będzie promował najnowszy album “Side Eye”.

Dwukrotnie przekładana przez pandemię i wyczekiwana trasa koncertowa będzie najdłuższą, jaką artysta zagra w naszym kraju. Projekt Side-Eye zakłada współpracę Pata z najbardziej utalentowanymi muzykami młodego pokolenia. W tej edycji wystąpi on u boku klawiszowca Chris Fishman oraz perkusisty Joe Dysona. Prawie dwumiesięczna europejska trasa koncertowa nie ominie naszego kraju.

Artysta wystąpi w Bydgoszczy, Sopocie, Warszawie (dwa razy), Wrocławiu, Lublinie i Bielsku-Białej.

Chciałem stworzyć stałą scenę, na której rotacyjnie występować będą  muzycy u progu swych karier, ci którzy szczególnie mnie zainteresowali. – mówi Pat Metheny. Od mych pierwszych kroków w Kansas City, ale i później, czerpałem garściami z możliwości, jakie dawali mi starsi koledzy po fachu, by rozwijać się i swoją muzyczną osobowość przez pryzmat ich doświadczenia i specyficznych wyzwań ich muzyki. Czułem, że chciałem też stworzyć taką platformę, która pozwoliłaby mi skupić się na młodych muzykach, których ostatnio polubiłem, czy też z których muzyką poczułem pewne pokrewieństwo – dodaje.


Pat Metheny to nie tylko gitarzysta – jego nazwisko stało się marką, synonimem wirtuozerii i gwarancją wyjątkowych muzycznych doświadczeń. Laureat 20 nagród Grammy, jako jedyny na świecie muzyk otrzymał je w 10 różnych kategoriach. Jest prawdopodobnie jedynym jazzmanem o popularności dorównującej idolom pop-music i niekwestionowaną gwiazdą najważniejszych festiwali na całym świecie. Nieustannie eksploruje nowe muzyczne obszary i eksperymentuje z gatunkami, tworząc własny, niepowtarzalny styl. Jego muzyczne ścieżki przecięły się z tak wybitnymi postaciami jak: Lyle Mays, Bill Frisell, Charlie Haden, Chick Corea czy Herbie Hancock. 

Współpraca z młodymi muzykami

Biorący udział w europejskiej trasie 24-letni klawiszowiec Chris Fishman już lata temu zachwycił Pata swoimi umiejętnościami, wyczuciem i odwagą w eksperymentowaniu. Współpracował z takimi artystami jak Flying Lotus, Louis Cole, Thundercat, Genevieve Artadi czy Joshua Redman. Perkusista Joe Dyson z Nowego Orleanu od wczesnej młodości występował na scenach – na początku w lokalnym kościele, a w wieku kilkunastu lat na trasie z Donaldem Harrisonem. Grał z takimi artystami jak Dr. Lonnie Smith, Ellis Marsalis, Jon Batiste, Leo Nocentelli, Sullivan Fortner, Dirty Dozen Brass Band, Paquito D’Rivera, Nicholas Payton czy Esperanza Spalding. 

SIESTA w drodze – Marcin Kydryński o artyście

Pat Metheny dla Siesty jest artystą niejako założycielskim i postacią ważną też w życiu samego autora projektu. Wszak Pat i Marcin wraz z Anną Marią Jopek stworzyli słynną, przełomową dla polskiej muzyki ostatecznie platynową i wydaną na całym świecie płytę Upojenie. Pat Metheny ze swoim nowym trio odwiedzi pod banderą Siesty u progu lata 2022 aż sześć polskich miast, co czyni tę wizytę jego najdłuższą trasą koncertową nad Wisłą.

Marcin Kydryński tak wspomina swoją pierwszą styczność z twórczością Pata:

Przepadłem. Chłopak z gitarą wykraczał poza wirtuozerię. Zabierał w równoległą, lepszą rzeczywistość. Otwierał przede mną świat dźwięków, którego istnienia nie podejrzewałem. Nieobjęty, rajski ogród harmonii i melodii, które – byłem i jestem do dziś o tym przekonany – są w przyrodzie konieczne. Musiały zaistnieć. Bez nich Wszechświat byłby niekompletny […] Każdy kolejny tytuł był objawieniem. Znakiem epoki. Kolejnym spiżowym klasykiem. By zdobyć te płyty pracowałem tygodniami w błotnym przedświcie na bawarskich polach. Album Travels był pierwszym CD, jaki kupiłem w życiu. Więcej, niż pasja. To była religia. Kult. Życie, zawsze tak zaskakujące, nie zawiodło i w tej kwestii. Jego 20 nagród Grammy a mych 20 kilogramów poźniej, spotkaliśmy się i Mistrz nagrał dwie moje dedykowane mu kompozycje. Potem wystąpiliśmy w duecie w Studiu Osieckiej. Dziwne. I dziwne, że właśnie w mojej SIEŚCIE w drodze powróci teraz na najdłuższą swą polską trasę.

Bilety na koncerty można zakupić, m.in. tutaj.