Saksofonista, filozof, lider zespołu i niezwykła osobowość Shabaka Hutchings, posługujący się imieniem Shabaka we wszystkich solowych projektach, ogłosił swój pierwszy solowy projekt zatytułowany „Afrikan Culture”. W całości skomponowana przez Shabakę, ośmiościeżkowa, cyfrowa EPka prezentuje artystę w całkiem nowej dźwiękowej przestrzeni medytacyjnej. Utworem zapowiadającym całość jest „Black Meditation”.

– Muzyka na „Afrikan Culture” powstała wokół idei medytacji i tego, co oznacza dla mnie wyciszenie własnego umysłu poprzez akceptację dźwięków, które się rodzą. Używam tu fletów Shakuhachi i nowej techniki, z którą eksperymentowałem, aby stworzyć las dźwięków, w którym melodie i rytmy unoszą się w przestrzeni – mówi Shabaka.

„Afrikan Culture”, wyprodukowane przez Shabakę i Dilipa Harrisa, zabiera w uzdrawiającą dźwiękiem podróż. Różnorodne instrumenty, w tym shakuhachi (japoński flet z ciosem końcowym), kora (instrument strunowy powszechnie używany w Afryce Zachodniej), mbira (fortepian z Afryki) otaczają słuchacza kojącym dźwiękiem.