Już w najbliższy piątek, 4 marca, w koncertowym cyklu Jazz.pl zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina – w mistrzowskim wykonaniu kwintetu Krzysztofa Herdzina. Artyści przedstawią utwory z pierwszej autorskiej płyty lidera zatytułowanej „Chopin”, która wydana została w 1995 roku. Początek wydarzenia o godz. 18.00 – transmisja w Dwójce, na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl. Wydarzenie z udziałem publiczności – zaproszenia można zdobyć słuchając Dwójki. 


Krzysztof Herdzin to uznany pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny, multiinstrumentalista i orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”. Pracę artystyczną łączy z edukacyjną – jest profesorem-wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W dorobku ma kilkanaście albumów – nagrywanych solo, z jazzowymi (i nie tylko) wokalistami (m.in. Edyta Geppert, Mieczysław Szcześniak), zespołami (Atom String Quartet) oraz „gigantami” naszej sceny jazzowej (Adam Bałdych, Adam Pierończyk i inni). 

– Chciałbym Państwa bardzo serdecznie zaprosić na koncert z cyklu „Jazz.PL” w Studiu S-3 Polskiego Radia. Zagramy repertuar z mojej pierwszej autorskiej płyty pod tytułem „Chopin”, która ukazała się w 1995 roku. Mierzenie się z interpretowaniem kompozycji Chopina jest wyzwaniem dla każdego klasycznie wykształconego pianisty. Wraz ze mną wystąpią moi wspaniali przyjaciele: Maciej Sikała na saksofonie, Jerzy Małek na trąbce, Andrzej Święs na kontrabasie i Marcin Jahr na perkusji – zapowiada Krzysztof Herdzin. 

Aranżacje zaproponowane przez muzyka są niezbitym dowodem na to, że utwory klasyczne można grać w sposób niezwykle różnorodny. Dlaczego akurat Chopin?

– To kwestia tego, skąd się wzięliśmy. Wszyscy pianiści, którzy mają za sobą wykształcenie klasyczne, a ja takim jestem, mają dużo bliższy stosunek do tej muzyki – zaznacza. – Wielu jazzmanów, którzy nie wgryźli się tak mocno w tę piękną muzykę, nie ma do niego tak osobistego stosunku. Uwielbiam Chopina, chociaż długo do tej muzyki dojrzewałem. Mój pierwszy dyplom w Akademii Muzycznej poświęcony był wyłącznie muzyce Chopina – dodaje pianista i kompozytor.

Artysta mocno wierzy w to, że dzięki muzyce można przetrzymać najgorsze chwile. – Mamy teraz do czynienia z sytuacją, w której – dzięki kulturze – możemy próbować odzyskać spokój wewnętrzny – mówi. Podobnie jak inne koncerty w ostatnim czasie, także ten w najbliższy piątek rozpocznie się od ukraińskiego utworu. – Jego autor, Mykoła Łysenko, to bardzo ciekawa postać – jest to kompozytor romantyczny, który dobrze wpisuje się w stylistykę chopinowską – dodaje Krzysztof Herdzin.

Początek koncertu Krzysztof Herdzin Chopin Quintet – w piątek, 4 marca, o godz. 18.00.

  • Zaproszenia do zdobycia na antenie Dwójki w audycjach: „Poranek Dwójki”, „Teraz jazz” i „Wybieram Dwójkę”.
  • Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu „Jazz.PL” do obejrzenia tu
  • Krzysztof Herdzin spotyka się ze słuchaczami Dwójki w co drugą niedzielę – od 17.00 do 19.00 – w audycji „Kalambury z partytury”.