Odkrycie przez Ahmir “Questlove” Thompsona wcześniej ukrytego fenomenu muzycznego i kulturowego, Harlem Cultural Festival z 1969 roku, doprowadziło do skarbu nigdy wcześniej nie widzianych ani słyszanych klejnotów w jego reżyserskim debiucie – “Summer of Soul”. Z porywającymi występami na żywo kultowych soul, blues, jazz, gospel i latynoskich muzyków, “Summer of Soul” to nie tylko pięknie sfilmowany i zmontowany obraz ale także przejmujące przedstawienie celu, bólu i potencjału, jakimi są doświadczenia czarnoskórych w Ameryce.

Jeśli wielokrotne nominacje do nagród, w tym nagrody Independent Spirit Awards, Director’s Guild of America Awards, British Film Academy Awards i GRAMMY Awards, a także liczne wygrane są jakimikolwiek wskazówkami, to koniecznie sprawdźcie filmową propozycję Questlove.

Film ubiega się o prestiżową nagrodę Akademii dla najlepszego filmu dokumentalnego. Jeśli film wygra, stanie się pierwszym Oscarem Questlove.

Podczas gdy czekamy na werdykt, możemy delektować się wydaną, oryginalną ścieżką dźwiękową z filmu “Summer of Soul”. Soundtrack, którego kuratorem jest Questlove, jest kompilacją nagrań na żywo z występów podczas festiwalu przedstawionych w filmie. Usłyszysz piosenki w wykonaniu Niny Simone, Gladys Knight & the Pips, Sly and The Family Stone, BB King, The 5th Dimension, Davida Ruffina, The Staple Singers, Maxa Roacha i Abbey Lincoln oraz kilku innych artystów przedstawionych w dokumencie.