Saksofonista altowy i kompozytor Immanuel Wilkins ogłosił, że 28 stycznia 2022 roku wyda swój nowy album “The 7th Hand”, będący kontynuacją jego dobrze przyjętego debiutu “Omega”, który został uznany przez The New York Times za najlepszy album jazzowy 2020 roku, a JazzTimes nazwał dzieło „najważniejszą debiutancką płytą jazzową od lat”.

“The 7th Hand”, który zostanie wydany przez Blue Note, po raz kolejny zaprezentuje głęboki talent kompozytorski Wilkinsa dzięki siedmioczęściowej suicie nowych, oryginalnych utworów wykonywanych przez jego kwartet z Micahem Thomasem na fortepianie, Darylem Johnsem na basie i Kweku Sumbry na perkusji, plus goście specjalni jak Elena Pinderhughes na flecie i zespół perkusyjny Farafina Kan. Główny utwór “Emanation” jest już dostępny do odsłuchu.


“The 7th Hand” bada relacje między obecnością, a nicością. Podczas pisania Wilkins zaczął postrzegać każdy ruch jako gest zbliżający jego kwartet do stanu pełnego kunsztu, w którym muzyka byłaby całkowicie improwizowana, przekazywana zbiorowo.

“The 7th Hand” wywodzi swój tytuł od pytania przesiąkniętego biblijną symboliką: jeśli liczba 6 reprezentuje zakres ludzkich możliwości, Wilkins zastanawia się, co by to znaczyło – jakby to brzmiało – przywołać boską interwencję i pozwolić temu siódmemu elementowi posiąść jego kwartet.