Duchowe arcydzieło jazzu – “A Love Supreme” Johna Coltrane’a, otrzymało status platynowej płyty przez RIAA za sprzedaż 1 miliona albumów w Stanach Zjednoczonych, podkreślając jego trwałą spuściznę i znaczenie.


Po tygodniach pisania i aranżacji, “A Love Supreme” zostało nagrane w jednej sesji, 9 grudnia 1964 roku w Van Gelder Studios z klasycznym kwartetem Coltrane’a – pianistą McCoyem Tynerem, basistą Jimmym Garrisonem i perkusistą Elvinem Jonesem. Wydawnictwo zostało wydane przez Impulse! Records następnego miesiąca, w styczniu 1965 roku. Skomponowany i stworzony przez Coltrane’a jako „pokorna ofiara dla Boga”, stał się natychmiastowym bestsellerem i otrzymał nominację do nagrody Grammy. Pięćdziesiąt sześć lat po wydaniu pozostaje jednym z najwspanialszych albumów, jakie kiedykolwiek nagrano.

W zeszłym tygodniu syn i córka Johna, Alice Coltrane i Michelle Coltrane otrzymali platynową tabliczkę upamiętniającą osiągnięcia ich ojca przez szefów Verve, Impulse! Records, Jamiego Krentsa i wiceprezesa wytwórni ds. rozwoju jazzu Kena Drukera. Prezentacja odbyła się w The John & Alice Coltrane Home w Dix Hills na Long Island w stanie Nowy Jork.