To niezwykłe wydawnictwo zapowiedziały dwa fenomenalne single – Szymona Komasy i Vito Bambino „Jeżeli kochać, to nie indywidualnie” oraz duet z Joanną Kulig „Piosenka jest dobra na wszystko”. Utwory te są dowodem na to, jak znakomicie tradycja łączy się z nowoczesnością. Jak można sięgnąć po kultowy repertuar, nadając mu nowoczesny sznyt i zachowując szacunek dla pierwotnych wykonań.

Projekt „Szymon Komasa – Kabaret Starszych Panów. Laboratorium” jest nie bez przyczyny opatrzony dopiskiem – LABORATORIUM, ponieważ z tak wybitnych osobowości muzycznych musiała powstać fenomenalna „mikstura”. Grono artystów tworzących „Laboratorium” kontynuuje fenomen przeobrażania polskiego poczucia humoru w nowoczesnej warstwie muzycznej. Do wykonawców nowych interpretacji piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego dołączyli wraz z Szymonem wyjątkowi artyści jak: Hanna Banaszak, Mary Komasa, Joanna Kulig, Vito Bambino, Błażej Król – w roli wokalistów oraz Aleksander Dębicz, Krzysztof Herdzin, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Paweł Mykietyn, Piotr Orzechowski, Hania Rani, Bartek Wąsik, Kuba Więcek – jako autorzy aranżacji. Artystom towarzyszyli młodzi muzycy Santander Orchestra.

Za całokształt artystyczny albumu odpowiada Szymon Komasa: 

Ta płyta ma być taka, jakimi jesteśmy my, młodzi. Piosenki wybierałem z myślą o osobowościach aranżerów i wokalistów. Studiowałem każdego z osobna miesiącami, przeprowadzałem z nimi rozmowy, wysuwałem własne propozycje – w większości trafnie. Cieszę się, że tak wybitni twórcy mi zaufali i sami – jak to w laboratorium – zmiksowali ze swojego talentu i wyobraźni muzyczne arcydzieła – tłumaczy Szymon Komasa.

Idea projektu, która przyświecała Szymonowi, spotkała się z życzliwą reakcją Fundacji Wasowskich

Cieszymy się, że te utwory żyją, bo są po prostu piękne. Trudno znaleźć w polskiej muzyce rozrywkowej tyle genialnych połączeń tekstu i muzyki, ile stworzyli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski – uznali Monika i Grzegorz Wasowscy.


Nagrania z Santander Orchestra odbyły się w nowoczesnej sali koncertowej „Nowa Miodowa” pod kierunkiem znakomitych dyrygentów – Krzysztofa Herdzina i Radosława Labahua. Reżyserem nagrania jest Antoni Grzymała. Santander Orchestra to autorski program skierowany do najzdolniejszych młodych muzyków, wspierający rozwój ich karier. To nie tylko orkiestra, ale przede wszystkim projekt edukacyjny, łączący praktykę muzyczną na najwyższym poziomie z dodatkowymi zajęciami zwykle pomijanymi w tradycyjnym kształceniu. Poligrafię albumu, spajającą nowoczesność z duchem czasów lat 60., zaprojektował Mateusz Machalski. Autorką eseju w książeczce pyty jest Anna S. Dębowska. W trosce o ekologię album został wyprodukowany z materiałów przyjaznych środowisku.

Ekskluzywny projekt, realizowany we współpracy z Santander Bank Polska oraz Allegro w roli mecenasów muzycznego przedsięwzięcia, uświetnia rocznicę 65-lecia Polskich Nagrań oraz 55-lecie emisji ostatniego odcinka „Kabaretu Starszych Panów”.

Album możecie zakupić, m.in. tutaj.