Marcin Nowakowski to jeden z najsłynniejszych polskich saksofonistów, nazywany przez amerykańskich dziennikarzy muzycznych „europejskim ambasadorem smooth jazzu”. Pytany o definicję własnej twórczości, artysta wskazuje często na mieszankę jazzu, soulu i funku, choć nie odżegnuje się od etykiety smooth jazz. 

13 października ukazał się jego czwarty album zatytułowany “Next Level”.

Gościem specjalnym albumu jest Kuba Badach, który zaśpiewał utwór “Na różowo”, wyprodukowany przez szwajcarskiego producenta Ursa Wiesendangera, do którego tekst napisała Aleksandra Kwaśniewska. O utworze Marcin Nowakowski mówi:

Od wielu lat współpracuję z Kubą Badachem przy projekcie „Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha”. Wcześniej sporadycznie miałem okazję grywać jazzowe harmonie, więc zaproszenie Kuby było dla mnie nie tylko dużym zaskoczeniem, ale też sporym wyzwaniem, którego oczywiście się podjąłem. W efekcie wspólne koncertowanie skłoniło mnie do przejścia na „jazzową stronę mocy”. Dzięki Kubie zacząłem rozsmakowywać się w jazzowym graniu, co prezentuję na płycie „Next Level”. W zamian za tę inspirację, oddaje Kubie głos. Stworzyliśmy utwór do którego tekst napisała Aleksandra Kwaśniewska, a Kuba tę lekkośći żartobliwość słów wyśpiewał. Nie miałem wątpliwości, że utwór „Na różowo” zabrzmi najlepiej w ustach jednego z najbardziej muzykalnych i wrażliwych artystów w Polsce. To ogromny zaszczyt, że Kuba Badach przyjął moje zaproszenie i zaśpiewał na „Next Level”.


Przygotowując najnowszy album, zatytułowany „Next Level”, Marcin Nowakowski kolejny raz postanowił spełnić muzyczne marzenia i zaprosił do współpracy swoich idoli zza oceanu. Producentem „Next Level” jest zdobywca Grammy, Jeff Lorber, a na płycie zagrała śmietanka kalifornijskich muzyków sesyjnych: Nathan East, John JR Robinson, Jimmy Haslip, Gary Novak, Michael Thompson i Paul Jackson Jr. Płyta została zmasterowana przez Berniego Grundmana – legendarnego reżysera dźwięku.

Gościem specjalnym albumu jest Kuba Badach, który zaśpiewał utwór pt.„Na różowo”, wyprodukowany przez szwajcarskiego producenta Ursa Wiesendangera, do którego tekst napisała Aleksandra Kwaśniewska.

Według Marka Niedźwieckiego, który od lat promuje muzykę Marcina, album „Next Level” jest najlepszym i najważniejszym w jego karierze. Sam saksofonista mówi:

Ta płyta to dla mnie przejście na kolejny poziom świadomej gry, docenienie każdej postawionej nuty i ogromny postęp w technice grania. Największą wartością tego albumu są moje emocje, które mam nadzieję, poruszą słuchaczy.

Podczas nagrań do płyty „Next Level” rozsmakowałem się w muzykowaniu, skupiłem się na budowaniu interakcji z moimi muzykami. Jestem pewien, że ta radość i zabawa dźwiękiem, która nam towarzyszyła, jest słyszalna od pierwszego taktu na tej płycie.

Album Marcina Nowakowskiego “Next Level” jest już dostępny w salonach Empik i na empik.com.