Kolejna odsłona solowego projektu Joanny Longić to próba nowego spojrzenia na poezję Zuzanny Ginczanki. „Yoyo” to odsłona, w której jeszcze Tęskno nie słyszeliście. 

Po utworach „Woda” i „Ucieczka” Tęskno zaostrza apetyt na premierowy krążek piosenką „Yoyo”. Choć nadal słychać w niej styl obrany na ścieżce, którą Longić kroczy od kilku lat, nowe nagranie stanowi zdecydowane wyjście z jej strefy komfortu. Poetyckie zwrotki zderzają się tym razem z kameralną, nieco baśniową aranżacją, a świeże podejście do doboru dźwięków sprawia, że utwór mocniej skręca w stronę artystycznego popu. Łagodne, miękkie partie harfy i fletu poprzecznego wprowadzają w wyjątkowy, kameralny klimat kompozycji. 

– Wpadłam na pomysł stworzenia albumu z wierszami, prowadząc audycję w radiowej Czwórce, gdzie gram poezję w wykonaniu polskich artystów. Określenie „poezja” jest dla mnie wielowymiarowe: może być świadomą ciszą albo pojedynczym słowem wypowiedzianym we właściwym miejscu i czasie – opowiada o swoim premierowym materiale artystka

Punktem wyjścia dla jej inspiracji tym razem okazała się twórczość wybitnej autorki doby dwudziestolecia międzywojennego, Zuzanny Ginczanki. Wokalistka dostrzega w jej spuściźnie wątki, które wcześniej podejmowała już w swojej twórczości, a teraz odmienia przez kolejne przypadki. To nadzieja, wiara, walka o codzienne przyjemności czy afirmacja świata.

– „Yoyo” jest wierszem dla ludzi o wybujałej wyobraźni i niewyobrażalnie wielkiej odwadze. Kiedy pisałam do niego muzykę, starałam się odnaleźć w sobie prostotę i niepohamowaną radość, krótko mówiąc – chciałam znowu stać się dzieckiem – opowiada Longić.

Słyszalne w utworze glissando, które powstało na skutek przesuwania rąk po strunach harfy w górę i w dół, imituje wnoszenie i opadanie tytułowego yoyo. Ruch ten znalazł swoje odzwierciedlenie w teledysku towarzyszącym piosence, który wyreżyserowała sama artystka. Zobaczymy w nim akrobatkę Klaudię Bawer.

– Klip to historia o poszukiwaniu niewinności w rzeczywistości pełnej złudzeń i pozorów – tłumaczy autorka

Tęskno zostało dotychczas wyróżnione nominacją do Fryderyka w kategorii Fonograficzny debiut roku, Mateuszem – nagrodą przyznawaną przez Program Trzeci Polskiego Radia, a także Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego. Dyskografię projektu zamyka self-titled album wydany w ubiegłym roku nakładem wytwórni [PIAS] Poland & Eastern Europe, który został entuzjastycznie przyjęty przez dziennikarzy i publiczność.

– To manifest siły, spokoju po burzy, wiary w siebie i w innych, który jest wspaniałą ścieżką dźwiękową tych dni – chwaliła płytę Anna Gacek


Premierę „tęskno gra poezję” zaplanowano na 19 listopada – materiał trafi wtedy do serwisów streamingowych. Dzień wcześniej Tęskno zagra koncert przedpremierowy w legendarnym warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. To jedyne takie wydarzenie, na którym zespół wystąpi w pełnym, dziewięcioosobowym składzie.