Pat Metheny prezentuje „SIDE-EYE NYC (V1.IV)”, debiut swojego nowego projektu SIDE-EYE Trio, w którym artyście towarzyszą starannie dobrani, jak sam to określa, „muzycy nowej generacji, którzy w ciągu ostatnich kilku lat, szczególnie mnie zainteresowali”.

„SIDE-EYE NYC (V1.1V)” to mieszanka zupełnie nowych kompozycji z zaskakującymi nowymi interpretacjami niektórych z najbardziej lubianych utworów Metheny’ego, takich jak np. „Better Days Ahead”. Ten stary klasyk Pata Metheny’ego lśni w zupełnie nowym świetle. Fani artysty poznali już ten utwór w różnych wersjach. Teraz wyobraźcie sobie mały bar, w którym siedzą sobie i grają najwięksi jazzmani.

„Fascynuje mnie to, które z moich starszych utworów nadal interesują nowe pokolenia muzyków, a ten kawałek ma formę i harmonię, którą ludzie chcą grać i o niej rozmawiać.[…] James wniósł do niego klimat, który sprawił, że utwór nabrał świeżości” – komentuje Pat.

Mowa tu o 26-letnim pianiście, organiście i klawiszowcu – James’ie Francies’ie, którego usłyszymy na pycie obok 34-letniego perkusisty, zdobywcy nagrody GRAMMY – Marcusa Gilmore’a.

„Granie z nimi, to dla mnie naturalna kolej rzeczy” – mówi Metheny. „Oni dosłownie wychowywali się na tych utworach, grając te kompozycje od początków swoich muzycznych karier, zupełnie tak jak kiedyś robiłem to ja, grałem utwory innych muzyków, ostatecznie dołączając do ich zespołów”.

Wraz z premierą nowej płyty artysta wyrusza w trasę koncertową, która potrwa co najmniej do końca 2022 roku.