Przełomowy album Michaela Jacksona, „Thriller”, otrzymał 34-krotny status multiplatyny przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego (RIAA).

Z ponad 34 milionami sprzedanych egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych, „Thriller” pozostaje drugim najlepiej sprzedającym się albumem wszechczasów. Składanka „The Eagles, They Greatest Hits” (1971-1975), jest najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów w USA z 38 milionami sprzedanych egzemplarzy (stan na sierpień 2018).


Oprócz „Thrillera”, Jackson zdobył również nowe plakietki za swój album „Bad” z 1987 roku (obecnie 11-krotnie multiplatynowy), a także jego albumy kompilacyjne z wielkimi przebojami „Number Ones” (teraz 5-krotnie multiplatynowy), „The Essential Michael Jackson” (obecnie 5-krotnie multiplatyna).

Wydany 30 listopada 1982 roku przez Epic Records „Thriller” stał się natychmiastowym hitem Króla Popu. Album, koprodukowany przez Quincy Jones’a, spędził ponad dwa lata na liście Billboard Albums. Stał się również pierwszym albumem w historii, który w ciągu pierwszych 80 tygodni znalazł się w pierwszej dziesiątce listy przebojów.