Znamy już datę premiery debiutanckiego albumu Joy Crookes! Długo wyczekiwana płyta wokalistki zatytułowana „Skin” ukaże się już 15 października. Album, którego Joy jest producentką wykonawczą, jest bardzo osobistym, przełomowym dziełem jednego z najodważniejszych i najzdolniejszych młodych talentów w Wielkiej Brytanii. Aby uczcić ogłoszenie, artystka podzieliła się tytułowym utworem „Skin” napisanym przez Joy, Danny’go Casio i Matta Maltese.

„Spośród wszystkich piosenek, które kiedykolwiek napisałam, myślę, że «Skin» jest dla mnie najważniejsza. Jest prosta muzycznie i lirycznie, tekst jest dosłowny i nie wymaga wyjaśnień: «Skóra, którą dostałaś, została stworzona do życia. Masz życie, masz życie, którym warto żyć».
«Skin» istnieje dla każdego, kto potrzebuje otuchy i nadziei. Zdrowie psychiczne to coś, z czym każdy musi sobie radzić w różnym stopniu, lecz ostatnie 18 miesięcy w szczególności dało nam się we znaki. Napisałam tę piosenkę w zeszłym roku dla bliskiej osoby, która była na etapie, na którym uważała, że jej życie nie jest już nic warte. Mam nadzieję, że piosenka zaoferuje coś wszystkim walczącym ze swoimi demonami oraz otaczającym ich ludziom, którzy ich wspierają”.


Okładka „Skin” została wykonana przez Carlotę Guerrero, która wcześniej współpracowała z Arcą, Chloe x Halle i Solange przy wszystkich jej zdjęciach do „A Seat at the Table”. Album zawiera główny singiel „Feet Don’t Fail Me Now” – pozornie wesoły, z uderzającą, uzależniającą linią basu utwór pełen ironii, w którym Joy bada pułapki aktywizmu internetowego. Singiel miał premierę w lipcu i spotkał się z szerokim uznaniem krytyków. Towarzyszący mu teledysk (reż. Taz Tron Delix) został nakręcony w Londynie z udziałem Joy i drugoplanowej obsady odzwierciedlającej wielokulturowy krajobraz jej rodzinnego miasta.


„Skin” to zbiór piosenek zbudowanych i udoskonalonych przez okres dojrzewania aż po wejście w dorosłość, które zostały dopracowane w zeszłym roku w najbardziej burzliwych okolicznościach. Poruszając takie tematy, jak zdrowie psychiczne, związki i polityka, z wdziękiem i wrażliwością, Joy udało się stworzyć coś, co można opisać tylko jako naprawdę wyjątkowe dzieło – zarówno doskonale aktualne, jak i całkowicie ponadczasowe. Mówiąc o albumie, Joy wyjaśnia: 

„«Skin» to mój debiutancki album i najbardziej dumna praca, jaką do tej pory stworzyłam. To autobiograficzne dzieło obejmujące tematy od przypadkowego seksu, przez traumę pokoleniową, po nadużywanie władzy i zdrowie psychiczne”.

Artystka z południowego Londynu ma bangladesko-irlandzkie pochodzenie. Jest piosenkarką, autorką tekstów, mistrzowską instrumentalistką i nominowaną do nagrody Brit wschodzącą gwiazdą. Postrzega siebie jako część imponującego ekosystemu gawędziarzy, indywidualistów i soli ziemi Londyńczyków. Jej wyjątkowe podejście do opowiadania historii w piosenkach, w połączeniu z jej zaraźliwą charyzmą, sprawiło, że stała się cennym i zaufanym nowym głosem zarówno pod względem muzycznym, jak i w mediach społecznościowych. Joy wykorzystuje swoją kreatywność jako narzędzie do zrozumienia swojej tożsamości oraz własnego miejsca w świecie.

W wieku zaledwie 22 lat Joy zdobyła zagorzałe grono lojalnych fanów oraz setki milionów odtworzeń i umocniła się jako wpływowa część nowej brytyjskiej muzyki. Joy ma na koncie wiele sukcesów, między innymi wyprzedane koncerty w Wielkiej Brytanii i Europie oraz prestiżową nominację do BRITS Rising Star. Przed wybuchem pandemii miała supportować Harry’ego Stylesa w ramach zawieszonej obecnie trasy Love On Tour.