23 lipca 2021 (w 158. rocznicę urodzin Tadeusza Wendy) miała miejsce premiera specjalnego koncertu, który został zarejestrowany przez Coastline Northern Cuts na zlecenie Miasta Gdynia, tuż po odsłonięciu pomnika na ostrodze mola rybackiego przy ul. Arkadiusza Rybickiego w Gdyńskiej Marina Yacht Park.

Zespół Klawo otrzymał od wydawcy krótki brief z pomysłem:

  • Historia początków budowy Portu Gdyńskiego sięga roku 1921. Wczesna historia jazzu w Polsce to również lata 20., kiedy powstawały pierwsze zespoły muzyczne, grające w lokalach w sposób naśladujący muzykę z Nowego Orleanu. Sto lat później, chcielibyśmy aby muzycy zespołu Klawo zmierzyli się z własnymi interpretacjami muzyki, jakiej mogli słuchać w tamtych latach budowniczowie gdyńskiego portu.

Po bardzo krótkim czasie przystąpili do pracy nad materiałem. W repertuarze koncertowym znalazły się takie szlagiery jak „Zimny Drań” czy „Caravan” – a dodatkowo „Gramofonomanka” (do której muzyka napisana została przez Artura Szalszę) i „Rebeka” (muzyka napisana przez Malinę Miderę) zostały opublikowane we wszystkich serwisach streamingowych.


Początki Klawo sięgają drugiej połowy roku 2019, kiedy to Konstanty Kostka został zaproszony do zaaranżowania swojej EP ”Flądra” (Latarnia Rec.) na potrzeby koncertu organizowanego przez CNC, bez użycia samplera, ale za to z całym „live bandem”. Po czterech miesiącach poszukiwań i pierwszych wspólnych próbach okazało się, że nowe aranżacje i energia każdego z członków nadała Flądrze zupełnie nowego groove’u, a oparta na jazzowej improwizacji spontaniczność sprawiła, że zaczęli grać coraz więcej i wspólnie komponować autorski materiał.