Joanna Longić zapowiada kolejną płytę jako Tęskno. Tym razem artystka wzięła na warsztat twórczość poetki Zuzanny Ginczanki, wzbogacając liryczne teksty kameralnym, nastrojowym instrumentarium. “Ucieczka” to pierwszy singiel zwiastujący album!

 – Tylko życie mi w życiu zostaje – śpiewa artystka w premierowym singlu „Ucieczka”, manifestując, jak ważne dla Zuzanny Ginczanki i niej samej jest piękno świata i zagłuszanie zła. – W mojej interpretacji tego wierssza nadzieja ściera się z melancholią. Drugie z tych uczuć zdaje mi się towarzyszyć od zawsze, ale z czasem nauczyłam się nad nim panować. Słowom poetki towarzyszy muzyka kwintetu smyczkowego zestawionego z fortepianem, która prowadzi słuchacza ku wyśnionym ogrodom, z dala od codziennych trosk. 

„Ucieczka” zapowiada kolejną płytę Tęskno – projektu dowodzonego przez Joannę Longić. – Wpadłam na pomysł stworzenia albumu z wierszami, prowadząc audycję w radiowej Czwórce, gdzie gram poezję w wykonaniu polskich artystów. Określenie „poezja” jest dla mnie wielowymiarowe: może być świadomą ciszą albo pojedynczym słowem wypowiedzianym we właściwym miejscu i czasie – opowiada wokalistka. Wybór Zuzanny Ginczanki – wybitnej poetki doby dwudziestolecia międzywojennego – nie był dla niej przypadkowy.

– Jej słowa naturalnie układały się w mojej głowie w melodie. Znalazłam w jej wierszach nadzieję, odwagę, zachwyt nad pięknem i ogromne pokłady tęsknoty – przyznaje Longić


Starannie dobrana warstwa liryczna na albumie została zestawiona z równie skrupulatnie skomponowaną muzyką. Longić mogła w pełni skupić się na wyeksponowaniu swojego charakterystycznego stylu, który zaprezentowała już na płytach „Mi” i „Tęskno”. W jej autorskich aranżacjach kwintet smyczkowy ponownie spotka fortepian, harfę, flet poprzeczny i piccolo, a także syntezatory analogowe. Kameralny anturaż piosenek uzupełnią również nieoczywiste instrumenty perkusyjne używane w muzyce symfonicznej: werble, bęben basowy czy kotły. 

Za debiutancki album „Mi” Tęskno otrzymało nominację do Fryderyka w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”, „Mateusza” (Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego) oraz Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Ostatni krążek projektu zatytułowany po prostu „Tęskno” ukazał się w kwietniu ubiegłego roku nakładem wytwórni [PIAS] Poland & Eastern Europe.