11 lipca wybitny trębacz i kompozytor jazzowy Tomasz Stańko świętowałby 79. urodziny. W weekend 10-11 lipca w Rzeszowie, rodzinnym mieście artysty, oraz w Warszawie – w której przez lata mieszkał i tworzył, odbędzie się cykl wydarzeń muzycznych pod hasłem “Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko”. W obu miastach wystąpi znakomity nowojorski trębacz Ambrose Akinmusire i jego kwartet. W Warszawie do Toastu dołączy DJ Envee, a w Rzeszowie Tomasz Dąbrowski.

W Warszawie Stańko na głos

W sobotę 10 lipca o 21:00 na Placu Defilad w Warszawie wystąpi Ambrose Akinmusire Quartet. Akinmusire to jeden z najbardziej cenionych amerykańskich trębaczy młodego pokolenia. W ubiegłym roku ukazała się jego piąta płyta, nagrana dla prestiżowego wydawnictwa Blue Note, zatytyłowana „On the Tender Spot of Every Calloused Moment”.
 
Wybór tego artysty nie jest przypadkowy.

– Byłem fanem muzyki Tomasza na długo zanim się spotkaliśmy – mówi Akinmusire. – Potem poznałem go na jednym z festiwali. Zawsze bardzo mnie wspierał i zachęcał do dalszej pracy. Szanuję go też za to, że zawsze poszukiwał nowej muzyki. 

Filozof i dziennikarz dr Tomasz Michałowski w latach 2016-18 przeprowadził z Tomaszem Stańko serię rozmów o muzyce, ale też fizyce, ewolucji czy religii. Niepublikowane dotąd nagrania tych spotkań stały się inspiracją dla producenta muzyki elektronicznej Envee’go. W projekcie “Stańko na głos” wypowiedzi trębacza przeplatać się będą z wybranymi i przetworzonymi przez Envee’ego fragmentami jego muzyki.

Między koncertami obejrzeć będzie można film krótkometrażowy Mariusza Wilczyńskiego “From the Green Hill” w muzyką Tomasza Stańko.

W Rzeszowie zabrzmi trąbka Stańki

W Rzeszowie urodziny Tomasza Stańko obchodzone będą przez dwa dni. W sobotę, 10 lipca o godzinie 19:00, w Galerii BWA wystąpią Skubisz/Lemańczyk Cooperation. To nowy muzyczny projekt łączący muzykę improwizowaną ze słowem. Autorskie, nieoczywiste kompozycje kontrabasisty Piotra Lemańczyka spotkają się z tekstami i spoken word Bartłomieja Skubisza “Eskaubei”. Skład dopełnią Tomasz Nowak (trąbka) i Grzegorz Pałka (perkusja).

W niedzielę, 11 lipca o godzinie 19:00, na dziedzińcu Zamku Lubomirskich w Rzeszowie koncert Ambrosa Akinmusire poprzedzi premiera nowego projektu trębacza Tomasza Dąbrowskiego. 

Anna Stańko, prezeska Fundacji im. Tomasza Stańko i córka artysty, wypożyczyła Dąbrowskiemu trąbki, na których grał jej tata. Rok temu Dąbrowski po raz pierwszy zmierzył się z muzyką mistrza, reinterpretując nagrania projektu Stańki Freelectronic. Teraz Dąbrowski przygotował nowe przedsięwzięcie – Electronic TS, do którego zaprosił znakomitych improwizatorów: Dominika Wanię (fortepian, rhodes), Maxa Muchę (kontrabas) oraz dwóch perkusistów Jana Emila Młynarskiego i Miłosza Pękalę. Pretekstem do kolektywnej improwizacji będą kompozycje Stańki oraz nowe utwory Dąbrowskiego.

Od 26 czerwca na ulicy 3 maja oglądać można także wystawę portretów Tomasza Stańko, uchwyconych przez znakomitego fotografa Jarka Wierzbickiego. 

Toast jest moim prezentem dla taty oraz dla wszystkich, którzy kochali jego i jego muzykę – mówi Anna Stańko, prezeska Fundacji Tomasza Stańko. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Toastu urodzinowego dla Tomasza Stańko” jest bezpłatny.