Dziewiąta edycja sztandarowego projektu festiwalu Wschód Kultury / Europejski Stadion Kultury pierwszy raz w swojej historii sięgnie po muzykę klasyczną i współczesną, skupiając się m.in. na uhonorowaniu niedawno zmarłego wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego oraz na abstrakcyjnym skojarzeniu muzyki współczesnej w niecodziennym instrumentarium m.in. z twórczością Stanisława Lema, którego 100 rocznie urodzin obchodzimy w 2021 roku ustanowionym Rokiem Stanisława Lema.


Jak zawsze twórcy koncertu (Zbigniew Jakubek i Eskaubei) oprócz eksponowania twórczości mistrzów wywodzących się ze wschodu, skupią się na promocji unikatowych połączeń muzycznych oraz artystów związanych z regionem. W przypadku edycji 2021 będą to związani z Rzeszowem: kompozytorka i aranżerka Anna Maria Huszcza, skrzypek i kompozytor Dawid Lubowicz (Atom String Quartet) oraz artysta wizualny Jakub Hader.

Pierwszy raz w Rzeszowie z regularnym koncertem wystąpi Atom String Quartet – wizytówka polskiej muzyki na całym świecie z repertuarem zawierającym autorskie interpretacje utworów polskich kompozytorów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego czy Zbigniewa Seiferta, oraz autorskie utwory.


W drugiej części koncertu wystąpi wybitny polski saksofonista klasyczny Paweł Gusnar oraz prowadzona przez niego unikalna orkiestra saksofonowa – Warsaw Saxophone Orchestra, i kwartet saksofonowy – Nemesis Quartet. Obie formacje składają się z wybitnych młodych muzyków. Wykonają specjalnie przygotowany program złożony m.in. z kompozycji Anny Marii Huszczy na saksofon i elektronikę. Muzyce towarzyszyć będą dedykowane wizualizacje i oprawa graficzna autorstwa Jakuba Hadera.

Koncert Art Celebration odbędzie się w formule hybrydowej, z publicznością oraz w formie streamingu live. Streaming będzie dostępny na kanale fb oraz na kanale youtube Estrady Rzeszowskiej.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez rzeszowskie Stowarzyszenie Podkultura w ramach współpracy z Estradą Rzeszowską, Narodowym Centrum Kultury i Ministerstwem Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.