Rozpoczęło się wielkie odliczanie do LOTOS Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa. 23 czerwca Bielsko-Biała zamieni się na 5 dni w stolicę jazzu. Po kilkunastu miesiącach lockdownu właśnie na Podbeskidziu odbędzie się pierwszy tak duży event muzyczny z udziałem publiczności. Organizatorzy LOTOS Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa podkreślają, że to nie jedyny powód, dla którego tegoroczna edycja wydarzenia będzie wyjątkowa.

Muzyka wolności wraca do Bielska-Białej

Choć losy tegorocznej edycji festiwalu długo stały pod znakiem zapytania, wiadomo już, że LOTOS Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa odbędzie się w dniach 23-27 czerwca. Tym razem festiwal organizowany jest w innym niż zwykle terminie, a także w nowej formule „open air”.

Będzie to 5 dni muzyki, radości i wolności, za którą tak wszyscy tęskniliśmy – deklaruje wieloletni dyrektor festiwalu, Jerzy Batycki, i przypomina, że wolność wpisana jest przecież w jazzowe DNA. Cieszę się z nowej formuły festiwalu. Dzięki niej Bielska Zadymka Jazzowa może się odbyć normalnie, z udziałem publiczności, bez której nie ma dobrego jazzowego koncertu. Nie wyobrażam sobie również tego festiwalu online. Mam nadzieję, że nowa formuła, nowy termin i nowe miejsca będą dla naszej wiernej publiczności kolejnym odkryciem i tchną w festiwal nową energię – dodaje Batycki.

Ruszamy kulturę po lockdownie

Przesunięcie LOTOS Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa z zimy na lato zapewnia uczestnikom i gościom większe bezpieczeństwo sanitarne, a jednocześnie otwiera przed organizatorami nowe możliwości. Pierwszy polski festiwal muzyczny po lockdownie odbędzie się całkowicie w plenerze. Główna scena festiwalowa zostanie ulokowana w namiocie pod górą Szyndzielnią, pozostałe – na samej Szyndzielni (powyżej 1000 m n.p.m.), na placu Bolka i Lolka i na bielskim Rynku, który na czas festiwalu stanie się jazzowym sercem miasta. To właśnie tam, w niedzielę, 27 czerwca, zakończy swój pochód Parada Nowoorleańska, czyli zorganizowany przemarsz festiwalowych orkiestr i zespołów muzycznych.

Wielkie powroty, premiery i rocznice 

O wyjątkowości 23. edycji LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa przesądza nie tylko nowa formuła, lecz przede wszystkim program. Festiwalowy line-up mieni się od gwiazd najwyższego formatu, na czele z Wyntonem Marsalisem, znanym z interpretacji muzyki jazzowej oraz klasycznej laureatem Grammy i wielu innych nagród w tych dwóch kategoriach. Legendarny trębacz, kompozytor, edukator i ambasador kultury amerykańskiej powraca do Bielska-Białej po 27 latach, by objąć rolę rezydenta festiwalu. Marsalis wystąpi też dwukrotnie przed publicznością. 25 czerwca, tak jak w 1994 roku, zagra wraz ze swoim Septetem, i po raz pierwszy w Europie wykona materiał z płyty „The Democracy! Suite”. Dzień później artyście towarzyszyć będzie w występie jego słynny band Jazz at Lincoln Center Orchestra.

Wirtuozi trąbki, królowe soulu i skrzypiec

Kolejną gwiazdą LOTOS Jazz Festival będzie amerykański wirtuoz trąbki Chris Botti, jeden z największych światowych instrumentalistów. Artysta znany nie tylko miłośnikom jazzu, właśnie w Bielsku-Białej, wznowi po ponad rocznej przerwie swoje europejskie tournée. Jego koncert zapowiada się na niezapomniane wydarzenie, także z uwagi na zaproszonych gości. Obok Bottiego wystąpią: wokalistka Sy Smith, zwana królową undergroundowego soulu, wybitna skrzypaczka Caroline Campbell oraz młody tenor operowy Jonathan Johnson. Oprócz Chrisa Bottiego, na scenach festiwalowych zagra pierwsza liga polskich trębaczy: swoje koncerty zapowiedzieli Piotr Wojtasik i Piotr Damasiewicz.

Polskie ikony na bielskich scenach

Ważnym elementem festiwalu są koncerty tuzów rodzimej sceny jazzowej, których nie zabraknie i tym razem. Już pierwszego dnia, na górskiej scenie na Szyndzielni, wystąpi grupa Voo Voo, obchodząca w tym roku 35-lecie istnienia. Na jej czele stanie oczywiście lider formacji, Wojciech Waglewski. LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa zakończy Gala Polskiego Jazzu, a w ramach niej – koncerty Stanisława Soyki oraz Włodzimierza Nahornego wraz z gośćmi: Beatą Przybytek i Wojciechem Myrczkiem. Swoją obecność na Bielskiej Zadymce zaznaczą też artyści młodszego pokolenia, w tym basista Wojciech Mazolewski, który jako opiekun artystyczny czuwać będzie nad Sceną na Rynku, gdzie klimat otwartego, jazzowego klubu tworzyć będą młodzi muzycy z Polski, Niemiec i Izraela.

Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem.