Po bardzo pozytywnym odbiorze jej pierwszego solowego singla „Moja droga”, Kasia Kurzawska publikuje kolejną piosenkę pt. „Czerń”. Kasia o piosence i teledysku:

„Zapraszam do wysłuchania piosenki-opowieści. Dotykam trudnego tematu, jakim jest odrzucenie, smutek i poczucie osamotnienia. Na całym świecie, każdego dnia jakaś kobieta i jakiś mężczyzna przeżywa swoją osobistą tragedię spowodowaną odrzuceniem, zakończeniem relacji. W tej rozpaczy jest nadzieja, bo głęboko wierzę w to, że nad nami jest ktoś, kto może nas wyciągnąć z tej czerni i sprawić, że koniec stanie się początkiem”.

Zdjęcia do klipu były dla mnie potężnym wyzwaniem. W poprzednim pojawiałam się na moment, tutaj moja osoba wypełnia całą przestrzeń. 
Nie będę wam ściemniać, moją pierwszą myślą po ujrzeniu siebie na ekranie było „Boże, ale jestem stara”. 
Nam, kobietom tak ciężko zaakceptować upływający czas. 
Przed Wami Kasia, dojrzała kobieta, bez filtrów. Bądźcie łaskawi”.

Za produkcję muzyczną odpowiadają Tomek Serek Krawczyk i Mateusz Hulbój, tekst piosenki stworzyła Kasia Kurzawska. Klip w reżyserii Michała Kucharskiego stworzyli Julia i Filip Dziworscy (prod. Grzegorz Grabowski).


Kasia Kurzawska współtworzyła zawieszony w 2014 roku zespołu Sofa, z którym wydała w sumie 3 płyty. Zespół Sofa był laureatem Fryderyka 2006 r. w kategorii debiut roku. Wzięli udział w koncercie Debiuty w Opolu w 2007 r. oraz Top Trendy w Sopocie w 2006 r. Występowali na największych festiwalach w kraju, m.in Open’er oraz Orange festiwal. Zagrali setki koncertów w najważniejszych klubach w Polsce.

Kasia Kurzawska jako wokalistka nagrała także 2 płyty z Andrzejem Smolikiem. Z płyty „Smolik 3” pochodzi rozsławiony singiel „Cye”. Przez okres 10 lat zagrali razem na najważniejszych festiwalach i w najlepszych klubach w Polsce.

Wokalistka brała gościnny udział w wielu projektach i koncertach innych artystów, m.in. Kayah MTV Unplugged, „Życia mała garść” dedykowany pamięci Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego oraz Żywiec Męskie Granie w 2015 roku. Wspomniane koncerty doczekały się wydawnictwa w formie audio oraz video. W 2018 oraz w 2019 roku, Kasia Kurzawska wzięła gościnny udział w koncercie „Mioush / Smolik / NOSPR” w Katowicach. Zapis koncertu ukazał się w formie audio. W czerwcu 2019 artystka wystąpiła przed 42-tysięczną publicznością na koncercie „SCENOSTĄPIENIE” na chorzowskim stadionie.