Wokalista i producent z Detroit, John FM ogłosił, że jego nowa EPka „American Spirit” ukaże się nakładem XL Recordings. Początkowo wydana własnym sumptem pod koniec zeszłego roku za pośrednictwem serwisu Bandcamp, „American Spirit” jest  niezwykły projektem wypełnionym unikalną, rozbrajającą muzyką Hi-Tech Soul, z której John FM stał się znany. Dostępna już we wszystkich serwisach streamingowych, 25 czerwca ukaże się także w postaci płyty winylowej. Informacji o reedycji towarzyszy teledysk do utworu „February”, nakręcony przez częstego współpracownika Johna FM, Omara S, podczas sporadycznej jednodniowej wycieczki do stolicy funku, Dayton w Ohio.


„February” otwiera EPkę z dźwiękiem burzy i pouczaniem, że „spalamy złych prawdziwym, gorącym ogniem”, z dodatkowymi aranżacjami i miksami DJ-a i producenta z Detroit, Black Noi$e. Utwór jest duszną, soulową balladą, która według Johna FM opowiada o miłosnym trójkącie i rozstaniu.

„Pod koniec długiego, gorącego lata w Ameryce w 2020 roku, DJ i producent wypłynął na powierzchnię z świeżym zbiorem utworów zatytułowanym „American Spirit”, ukazującym ostatnie pięć lat jego osobistej i muzycznej podróży” – pisze DeForrest Brown, Jr. w eseju przygotowanym na potrzeby „American Spirit”, który można przeczytać w całości tutaj.

Pierwotnie wydany cyfrowo jako projekt składający się z 5 utworów, na winylu ukaże się 25 czerwca i dodatkowo będzie przynosił hipnotyczną reimaginację głównego singla EPki „Forever” autorstwa nowojorskiego producenta AceMo.

Po tym jak John FM wydał w 2017 roku projekty Where My Roots Lie (FXHE) i „Ricochet / …And Then Leave” (The Trilogy Tapes), FADER stwierdził, że „Dusza techno z Detroit znalazła swojego nowego sztandarowego nosiciela”.

„American Spirit” to projekt, który utrwala to poczucie, a Resident Advisor zauważa, że „pełen zakres podstawowego instrumentu Johna FM, jakim jest jego głos, wychodzi na pierwszy plan”. John FM był aktywną częścią podziemnej sceny muzycznej Detroit przez większą część ostatniej dekady, ostatnio użyczając swojego głosu do utworów pioniera muzyki house i techno Omara S w wydanym w 2020 roku „You Want” i nowojorskiego producenta AceMo na singlu „Where They At???”. „American Spirit” stawia Johna na czele jego muzycznej narracji, a rezultat jest zniewalający.