Pianista, producent oraz kompozytor James Francies wydał pierwszy singiel „713”, żywy hołd dla jego rodzinnego miasta Houston, który jest zapowiedzią jego nadchodzącego albumu „Purest Form”, które ukaże się 21 maja. Album jest już dostępny w przedsprzedaży.


Od czasu swojego debiutanckiego albumu „Flight”, który zachwycił słuchaczy w 2018 roku, Francies rozszerzył poszukiwania, rozwinął metodę naginania dźwięku i orkiestrowego podejścia do muzyki. Współpraca z wieloma reprezentantami różnych stylistyk takich jak Childish Gambino, Pat Metheny, Mark Ronson, The Roots, YEBBA, Chris Potter, Common, Eric Harland, Marcus Miller, DJ Dahi, czy Ms. Lauryn Hill – wzmocniła jego rozwój i dopracowała brzmienie.

Wydając „Purest Form”, swoje drugie wydawnictwo w Blue Note, James uzyskuje dostęp do intymnych komnat swojego artyzmu w 14 utworach, interpretując miłość, żal, słabość i hart ducha. Główne trio albumu obejmuje długoletnich współpracowników: Burniss Travis na basie i Jeremy Dutton na perkusji. Trzech artystów wychowanych w Houston, którzy grają razem i rozwijają od ponad dekady. Wśród innych muzyków znaleźli się m.in. jego koledzy z wytwórni Blue Note: saksofonista altowy Immanuel Wilkins i wibrafonista Joel Ross, a także gitarzysta Mike Moreno oraz wokaliści Elliott Skinner, Peyton i Bilal. Ekspresja James’a wykracza poza ramy konkretnego gatunku i stylu. Pielęgnuje niebiańską fascynację melodią i fakturą.

„Muzyka w swojej najczystszej formie jest uczciwą przestrzenią, do której staramy się dotrzeć, gdzie nie ma z góry przyjętych pomysłów na to, jak naszym zdaniem coś powinno brzmieć” – mówi. „Kiedy naprawdę odkrywasz to, kim jesteś w środku, muzycznie i jaką jesteś osoba, ta energia zastępuje wszystko inne”.

Dla pianisty „Purest Form” to więcej niż nagranie. To jest esencja.

„Wierzę, że to, do czego dążyłem – wciągające, wielowymiarowe doświadczenie – naprawdę dotrze do ludzi. Mam nadzieję, że przez 56 minut słuchacze wkroczą w ten świat dźwięków oraz tekstur. To jest pomysł. I [śmiech] mam nadzieję, że zabrzmi dobrze na każdym głośniku”.