Po wydaniu coveru utworu „Dawn Chorus”, Jon Hopkins podzielił się wiadomością o EPce „Piano Versions”, która ukazała się 16 kwietnia 2021 roku w wersji cyfrowej, fizycznie będzie dostępna od 2 lipca 2021 roku.

Prezentowana jako siostrzana płyta do wydanej w 2014 roku „Asleep Versions”, „Piano Versions” to kolekcja ambientowych coverów fortepianowych. Utwory zawarte na EPce, których autorami są Roger & Brian Eno, Thom Yorke, Luke Abbott i James Yorkston, zostały zaprezentowane w zupełnie nowym kontekście w stosunku do ich pierwotnej formy. W tych wersjach Hopkins użył swojego fortepianu jako centralnego punktu EPki, nagrywając jednocześnie ambientowe, środowiskowe elementy dookoła niego.

Wydawnictwo zapowiada utwór „Wintergree”, oryginalnie skomponowany przez Rogera i Briana Eno.

Hopkins o „Piano Versions”:

„Piano Versions” to cztery minimalistyczne, ambientowe, fortepianowe covery utworów, które kocham od dawna, ale pochodzą z bardzo różnych miejsc. Wydaje mi się, że melodie są uniwersalne i te, z którymi naprawdę się łączę, błyszczą niezależnie od gatunku czy kontekstu. Czy jest to techno, czy folk, czy cokolwiek innego. Uwielbiałem prostotę mojego starego fortepianu i po raz pierwszy stał się punktem centralnym całej płyty. Ale znaczenie wpuszczenia świata zewnętrznego do nagrań jest dla mnie tak samo ważne jak zawsze, więc są tu warstwy przypadkowego hałasu, śpiew ptaków, odgłos kogoś zmywającego w kuchni – to co działo się poza moim pokojem zostało uwzględnione, a nawet zaakcentowane. Chcę, żeby ludzie usłyszeli nie tylko nagrania, ale żeby poczuli, jak to było być tam i tworzyć. To było głębokie doświadczenie.

EPka dostępna jest we wszystkich serwisach streamingowych.