Z ogromną przyjemnością prezentujemy 12 polskich tytułów, które będą dostępne podczas tegorocznych dropów Record Store Day: 12 czerwca i 17 lipca. Każdy miłośnik winyli znajdzie wśród nich coś dla siebie. Wśród tytułów RSD znajdą się płyty jazzowe, rockowe, popowe i z gatunku hip hop. Płyty te, razem z pozostałymi światowymi tytułami, dostępne będą jedynie w wybranych niezależnych sklepach płytowych na terenie Polski. Pełną listę w/w sklepów można znaleźć tutaj.

Dwa z wymienionych przez nas polskich tytułów trafiło do globalnej dystrybucji i ukażą się na rynkach amerykańskim, japońskim, australijskim i europejskich! Są to:

PINK FREUD “PIANO FORTE BRUTTO NETTO

Siódmy album najbardziej rockandrollowego zespołu jazzowego na świecie będzie dostępny na wszystkich rynkach RSD, z wyłączeniem polskiego. Polska premiera tego albumu będzie miała miejsce parę miesięcy przed RSD. Edycja globalna to wydanie dwupłytowe: LP + singiel. Różni się od polskiego dodatkowymi utworami w wersji winylowej, w tym jednego nagranego wyłącznie z okazji RSD. Edycja limitowana, gatefold, premiera na świecie 17 lipca 2021.

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET “POLKA LIVE

Jeden z najbardziej cenionych albumów jazzowych na świecie teraz w wersji “live” specjalnie na Record Store Day! Premiera polska i światowa: 17 lipca 2021. Edycja limitowana, czarny winyl.

Pozostałe polskie tytuły wydawane na Record Store Day 2021 to:

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET “KOMEDA. MOJA SŁODKA EUROPEJSKA OJCZYZNA

Jan Ptaszyn Wróblewski ożywił projekt Krzysztofa Komedy z 1967 roku. Po raz pierwszy na winylu w wersji studyjnej i koncertowej! Wydanie dwupłytowe, dwukolorowe: różowy i turkusowy winyl. Edycja limitowana z okazji 90-tych urodzin Krzysztofa Komedy. Premiera 17 lipca 2021 roku.

“TRIBUTE TO ALIBABKI. W RYTMACH JAMAJCA SKA”

Album będący hołdem dla legendy polskiej muzyki – żeńskiej grupy wokalnej Alibabki oraz ich pionierskiej roli w rozwoju jamajskiej muzyki w Polsce. Materiał z kultowego już singla ska Alibabek z 1965 roku oraz nowe wersje utworów! Album „Tribute to Alibabki”, na który w winylowej odsłonie składa się historyczny singiel Alibabek „W rytmach Jamajca Ska”, zremasterowany został z  oryginalnej taśmy z archiwum Veritonu. Na płycie znaleźć można dwa utwory w niepublikowanych wersjach radiowych oraz cały materiał nagrany na nowo przez Alibabki w 2016 roku z towarzyszeniem The Bartenders. Wydanie na kolorowym, splatterowym winylu (żółto-zielono-czerwonym). Premiera 12 czerwca 2021.

ORAZ:

HEY “KARMA”
Piąta w dyskografii, a czwarta studyjna płyta HEY po raz pierwszy od premiery wydana na winylu! Wydanie na dwóch kolorowych winylach typu splatter w nakładzie 555 egzemplarzy! Premiera 12 czerwca 2021.

DR MISIO “STRACH XXI WIEKU
Czwarta płyta formacji Arkadiusza Jakubika wydana na czarnym winylu. Premiera 12 czerwca 2021.

NATALIA NYKIEL “ORIGO”
Minialbum „Origo”, zdobywca statuetki FRYDERYK 2020 w kategorii Album Roku Elektronika, to wyjątkowo ważny krok w dyskografii Natalii Nykiel. Album stworzony we współpracy ze światowymi artystami: Josh Farro i Hayley Williams z Paramore udzielili zgody na wykorzystanie fragmentu ich utworu „Careful” w najnowszym singlu Natalii „Volcano”. Za mastering odpowiada laureat Grammy Lewis Hopkin ze studia Stardelta w Wielkiej Brytanii. Wydanie na pomarańczowym winylu. Premiera 12 czerwca 2021.

SANAH “INVISIBLE EP”
„Invisible EP” to międzynarodowa wizytówka najpopularniejszej polskiej wokalistki ostatnich lat. Tylko tutaj znalazła się anglojęzyczna „Królowa dram” czyli „Invisible dress” w dwóch wersjach – oryginalnej studyjnej i zremixowanej przez Maro Music i Skytech’a. Uważni słuchacze odnajdą tu także angielskojęzyczne, zmasterowane wersje przebojów z pierwszej i drugiej płyty sanah. Wydanie na czarnym winylu. Premiera 12 czerwca 2021.

O.S.T.R. “JAZZ W WOLNYCH CHWILACH”
O.S.T.R. “Jazz W Wolnych Chwilach” został zremasterowany przez Joe Caithnessa specjalnie na potrzeby tej edycji. Album w ramach RSD wytłoczono na zjawiskowych czerwonych splatterach. Muzyce towarzyszy wydanie ze znakomitymi komiksowymi ilustracjami autorstwa Michała Arkusińskiego, które na potrzeby nowego opakowania przemodelował Jacek Rudzki (Znajomy Grafik). Solidna porcja (grubo ponad 2h materiału) technicznego rapu O.S.T.R., który “Jazzem W Wolnych Chwilach” ugruntował pozycję lidera na scenie hip-hop. Wydanie na 4 splatterowych winylach. Premiera 12 czerwca 2021.

RHX “OPOWIEŚCI Z PODWÓRKOWEJ ŁAWKI”
“Opowieści z podwórkowej ławki” to najbardziej klasyczna odsłona rapujacych braci Fisza (Bartosz Waglewski) i Emade (Piotr Waglewski), którym towarzyszy Inespe (Piotr Rybak). Album po raz pierwszy w historii zostanie wydany na nośniku winylowym, dlatego specjalnie na tę okazję ENVEE przygotował dedykowany remaster. Płyta dokładnie w terminie czerwcowego RSD 2021 będzie obchodziła 22 urodziny. Wydanie na 2 czarnych winylach. Premiera 12 czerwca 2021.

TEDE “WYŚCIG SZCZURÓW”
2021 jest rokiem jubileuszowym dla TEDE, bowiem artysta obchodzi 20-lecie swojej solowej działalności. W 2001 roku raper debiutował głośnym albumem „S.P.O.R.T.”, dlatego po dwóch dekadach będzie wytłoczony okazjonalny limitowany maxisingiel z utworem „Wyścig Szczurów”. Poza oryginalną wersją utworu na płycie znajdzie się instrumental oraz remiksy. Nakład nie będzie wznawiany w żadnej formie. Wydanie na czarnym winylu 200g. Premiera 12 czerwca 2021.

HEDONE “2020”
Po 15 latach milczenia Hedone powraca z nowym albumem. „2020“. To najdojrzalszy muzycznie album w historii zespołu. Mimo różnorodnych stylistyk i pomysłów, całość materiału – nagrywanego m.in. w łódzkim studiu Tonn czy w The Church Recording Studio w Pittsburgu – jest spójną brzmieniowo całością. Wydanie na czarnym winylu. Premiera 12 czerwca 2021.