Debiutancki album duetu Klemensiewicz / Kisiel„Cassubia – Live at Sfinks700” to zwrócenie się ku korzeniom saksofonisty Jakuba Klemensiewicza. Materiał muzyczny prezentowany przez duet to improwizowana opowieść o życiu małej rybackiej społeczności z Jastarni, miejscowości położonej na półwyspie helskim, z której to właśnie wywodzi się saksofonista.

Duet powstał w 2015 roku z inicjatywy Jakuba Klemensiewicza i już wtedy rozpoczęły się prace nad Cassubią. Muzycy na warsztat wzięli pieśni ludowego artysty z Jastarni – Mariana Selina, dla którego najwyższym sensem twórczości był zapis otaczającego go świata. Na tym skrawku ziemi otoczonym z trzech stron wodą, temat śmierci jest wszystkim bardzo bliski. Tu artyści przedstawiają ją w sposób subtelny jako część rybackiego żywota i w pewnym sensie niezmienne prawo istnienia. To też melodie Selina, które swym kierunkiem przypominają kołysanie fal, w których pojęcie czasu jest tak nieokreślone jak nieokreślone i niepowtarzalne jest morze, stały się świetną podstawą do improwizacji i opowiedzenia tych historii w sposób instrumentalny. 


Nagranie live zostało zrealizowane na koncercie stypendystów Marszałka Województwa Pomorskiego, którego muzycy są laureatami. Koncert odbył się w sopockim klubie Sfinks700 30 września 2018 roku. Materiał dźwiękowy został zrealizowany techniką „z daleka”, która przypomina stare klubowe nagrania z lat 50-tych, kiedy to oprócz samej muzyki słyszymy reakcje i zachowania publiczności. W tym wypadku jest to ciekawe zjawisko, ponieważ muzyka prezentowana przez duet do tych najprostszych w odbiorze nie należy, a już na pewno daleka jest od tej „tanecznej”. To też warto zwrócić uwagę na korelacje jakie występują między artystami a publicznością. W ostatnim utworze możemy usłyszeć saksofon barytonowy na którym zagrał Darek Herbarz, który pod wpływem emocji postanowił spontanicznie dołączyć do nas w trakcie koncertu. 

Cyfrowa premiera albumu odbyła się 11 lutego w serwisie Bandcamp. Płyta ukazała się w wydawnictwie MJÙSE Records założonym przez Jakuba Klemensiewicza, współwydawcą jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie. Płyta jest hołdem dla wszystkich tych, którzy swe życie oddali morzu…

Album dostępny jest na stronie wydawnictwa – mjuserecords.pl oraz sklepach muzycznych!