W wieku 79 lat zmarł Chick Corea – amerykański wirtuoz fortepianu i instrumentów klawiszowych, genialny kompozytor, zdobywca 23 nagród Grammy. Jeden z najbardziej wpływowych muzyków ostatniego półwiecza zmarł 9 lutego 2021 roku na rzadką odmianę raka. Wirtuoz fortepianu i instrumentów klawiszowych, genialny kompozytor miał 79 lat.


Chick Corea był jednym z pionierów nurtu fusion, choć znacząco wpłynął też na post-bop, jazz latynoski, free jazz, jazz awangardowy oraz jazz klasyczny. Grał zarówno na instrumentach klawiszowych, jak i na syntezatorach. Był jednym z pierwszych jazzmanów, którzy w pełni wykorzystali potencjał instrumentów elektronicznych.


Znany był choćby z szarpania strun pianina, ale też traktowania go jak instrumentu perkusyjnego. Wśród muzyków, którzy wpłynęli na Chicka Coreę, wymienia się takich kompozytorów jak: Mozart, Beethoven, Tatum, Monk, Evans i przede wszystkim – Buda Powella. Współpracował z Milesem Davisem, choćby podczas nagrania albumu “Bitches Brew” w 1969 roku oraz utworzył grupę fusion – Return to Forever. Standardy “Spain”, “La Fiesta”, “Now He Sings, Now He Sobs”, “Armando’s Rhumba” czy “Matrix” to tylko niektóre spośród wielu, które napisał i skomponował.

W listopadzie 2018 roku artysta wystąpił we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki podczas festiwalu Jazztopad.