W kolejnej odsłonie „Domówki z Dwójką” pojawi się ceniony na europejskiej scenie muzyki elektronicznej wrocławski duet. – Zagramy trzydzieści minut naszej eksperymentalnej muzyki – tak domową sesję przygotowaną specjalnie dla słuchaczy Dwójki zapowiada Igor Pudło, członek zespołu Skalpel. Emisja wydarzenia w sobotę 6 lutego o godz. 19:00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.


Ambientowy jazz z hiphopowym zacięciem i domieszką easy listening – tak swoje brzmienie definiują Marcin Cichy i Igor Pudło, tworzący zespół Skalpel. Artyści przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Nic dziwnego, że ich nagrania zaciekawiły legendarną wytwórnię Ninja Tune, dla której duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki: „Skalpel” i „Konfusion”.

Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson Worldwide Award, znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od „New Musical Express” przez „The Wire” po „DJ Magazine” i koncertami na całym świecie. Trzeci krążek „Transit” oznaczał odejście od muzyki opartej na samplach w stronę kompozycji tworzonych przy pomocy wirtualnych instrumentów.

Wrocławianie w ubiegłym roku powrócili z krążkiem zatytułowanym „Highlight”.

Eklektyczny, niezwykle efektowny album otwiera nowy rozdział w karierze grupy. To płyta, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczną spuściznę wytwórni Warp i Ninja Tune. Nie zabrakło też odniesień do polskiej jazzowej tradycji jak i trip-hopu, jednak to album jednoznacznie współczesny, korespondujący z brzmieniowymi trendami i nagraniami najgłośniejszych obecnie producentów.


Przez ostatnie lata zespół koncertował z big bandem, wykonując swoje studyjne kompozycje w aranżacjach na 17-osobową orkiestrę i być może to nowe myślenie o aranżacji, w tradycji Gila Evansa, przysłużyło się też nowym kompozycjom.

W „Domówce z Dwójką”, zarejestrowanej w mieszkaniu Igora Pudło, panowie wystąpią w podstawowym, dwuosobowym składzie. Będzie to eksperymentalno-oniryczna podróż dźwiękowa, rozświetlona pulsującymi kolorami kontrolerów MIDI i monochromatycznymi wizualizacjami wyświetlonymi na pokaźnej kolekcji winylowych płyt.