Program 2 Polskiego Radia kontynuuje piątkowy cykl audycji poświęconych nagraniom koncertowym polskich artystów jazzowych. Bohaterem pierwszego odcinka Jazz.PL w 2021 roku będzie Dominik Wania – muzyk odpowiedzialny za najgłośniejszą ubiegłoroczną jazzową premierę fonograficzną, czyli album „Lonely Shadows”.

Początek solowego koncertu pianisty w piątek 8 stycznia o godz. 18:00 – transmisja na antenie Dwójki oraz – w formie streamingu wideo –  na stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańki. Zaproszenie od legendarnego jazzmana do wspólnego grania otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie (2008). Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, Wania poznał w jego zespole swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć międzynarodową karierę. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

Pianista należy dziś do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a jego nowa płyta jest pierwszym w historii solowym albumem polskiego muzyka wydanym przez tę prestiżową wytwórnię. Wania podchodzi do solowych koncertów, tak jak do ostatniej sesji nagraniowej – bez przygotowanych wcześniej utworów, czy nawet szkiców kompozycji. W trakcie jego koncertów jesteśmy świadkami procesu tworzenia, który jest zupełnie wyjątkowy – muzyk zaprasza słuchaczy Dwójki do odkrycia świata dźwięków budowanego zgodnie z zasadą „tu i teraz”. 

Solowy koncert Dominika Wani, zarejestrowany w sali NOSPR, poprowadzi Piotr Metz.

– Zapraszam Państwa na muzyczną podróż bez żadnych hamulców i ograniczeń, a kierunek tej wyprawy w krainę najlepszego jazzu wyznaczy mistrz improwizacji i bohater naszego wieczoru – mówi dziennikarz Dwójki.

W najbliższych tygodniach Roch Siciński, Andrzej Zieliński i Piotr Metz będą powracać do jazzowego repertuaru rejestrowanego w murach NOSPR. Przed słuchaczami koncerty zespołów Ziółek Kwartet czy Emil Miszk & The Sonic Syndicate, które prezentują swoją twórczość w ramach cyklu JazzKLUB NOSPR.